Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Bilans na zero

14 stycznia 2008
Ceny poszły w górę, ale o luksusach i tak na razie nie mamy co marzyć. Producenci trzody chlewnej najbardziej narzekają teraz na zbyt wysokie koszty produkcji. Raz na wozie raz pod wozem z tym że zdecydowanie więcej czasu pod. Tak hodowcy trzody mówią o swojej sytuacji.

Wiesław Kobacki rolnik z Rzeczycy: - - Okresy są cykliczne załamania rynku i wzrosty do 5 złotych ale to jest bardzo krótko a później jest rok albo dwa w granicach 3 złotych.

Zdaniem rolników nawet jeśli cena żywca utrzyma się w granicach 4 złotych to i tak o jakimkolwiek zarobku na razie nie ma co myśleć. Powód, to już nie rosnące, a galopujące ceny pasz. Najgorsze, że dla hodowców nie ma żadnej alternatywy.

- A co robić innego skoro si zainwestowało już trochę pieniędzy to co teraz z tym zrobić. To są wszystko koszty cokolwiek się kupi do tej produkcji to już zostaje. – dodaje Kobacki.

W trochę lepszej sytuacji są ci rolnicy, którzy mają niewielką hodowlę i wystarczają im pasze które sami wyprodukują. Ale i tak bilans nie jest zadowalający.

Niepokoją także bardzo wysokie ceny środków do produkcji. Najbardziej zdrożały nawozy. A to przecież nie jedyne koszty produkcji.

Dlatego wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie bilans wydatków i zarobków nie będzie dla rolników korzystny.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę