Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Boks dezynfekcyjny - automatyczna dezynfekcja po doju

3 grudnia 2015
Firma DeLaval wprowadziła na rynek nowy produkt – Boks dezynfekcyjny. Jest to w pełni zautomatyzowane urządzenie do dezynfekcji i pielęgnacji poudojowej obejmujące dezynfekcję wymion, mycie i dezynfekcję racic oraz spryskiwanie grzbietu.

Boks dezynfekcyjny to nowa jakość pielęgnacji poudojowej – to rozwiązanie kompletne i profesjonalne, gwarantujące prawidłową i pewną dezynfekcję. Boks dezynfekcyjny DeLaval jest przeznaczony do obór wolnostanowiskowych wyposażonych w dojarnie wszelkiego typu, także karuzelowe. Może być także wykorzystywany w dojarniach z robotem udojowym VMS.

Boks dezynfekcyjny prowadzi pielęgnację wymion po doju stosując środek do dezynfekcji wymion, myje oraz spryskuje środkiem dezynfekującym tylne racice, a także spryskuje grzbiet zwierzęcia. Hodowca może wybrać jeden z dostępnych programów dezynfekcji i stosować go w trybie automatycznym lub ręcznym. Istnieje także możliwość dostosowania parametrów pracy urządzenia do indywidualnych wymagań hodowcy. Boks może być programowany w zakresie wyboru dostępnych opcji dezynfekcji, ilości podawanych środków, a także długości czasu podawania środków na każdą krowę. Duża przepustowość urządzenia pozwala prowadzić płynną dezynfekcję nawet w dużych stadach. Przy zastosowaniu ustawień fabrycznych dot. czasu i ilości środków boks dezynfekcyjny wykazuje przepustowość ok. 130 – 150 krów na godzinę.

Trzy rutyny pielgnacji
Boks dezynfekcyjny prowadzi pielęgnację wymion po doju stosując środek do pielęgnacji wymion, myje oraz spryskuje środkiem dezynfekującym tylne racice, a także spryskuje grzbiet zwierzęcia. Hodowca może wybrać jeden z dostępnych programów dezynfekcji i stosować go w trybie automatycznym lub ręcznym. Istnieje także możliwość dostosowania parametrów pracy urządzenia do indywidualnych wymagań hodowcy. Boks może być programowany w zakresie wyboru dostępnych opcji dezynfekcji, ilości podawanych środków, a także długości czasu podawania środków na każdą krowę. Duża przepustowość urządzenia pozwala prowadzić płynną dezynfekcję nawet w dużych stadach. Przy zastosowaniu ustawień fabrycznych dot. czasu i ilości środków boks dezynfekcyjny wykazuje przepustowość ok. 130 – 150 krów na godzinę. W większych stadach zaleca się stosowanie dwóch urządzeń.  

1. Spryskiwanie wymion
Funkcja umożliwia prawidłową i skuteczną pielęgnację wymion po doju przy pomocy określonej ilości środka do pielęgnacji. Dwie dysze zamontowane w podstawie boksu podają odpowiednią dawkę zalecanego środka dezynfekującego. Umiejscowienie dysz spryskujących zapewnia idealne pokrycie wymion bez pozostawiania pustych miejsc. Do boksu dezynfekcyjnego zaleca się środek Prima.

2. Mycie i dezynfekcja racic
Boks umożliwia dokładne mycie tylnych racic, które są szczególnie narażone na niekorzystne działanie agresywnego środowiska obory. Dysze zamontowane w podstawie boksu podają odpowiednio silny strumień wody by dokładnie umyć racice od przodu i tyłu, a także w przestrzeniach międzyracicznych. Zaleca się stosowanie mycia racic przed podaniem środka pielęgnującego. Zalecanym środkiem do dezynfekcji racic jest Hoofcare DA.

3. Spryskiwanie grzbietu
Spryskiwanie grzbietu zwierząt wodą pozwala na schładzanie krów w okresie upałów. Istnieje także możliwość zastosowania środka przeciw insektom.

Łatwość programowania
Boks dezynfekcyjny może być wykorzystywany w jego pełnej wersji lub w wybranej rutynie w zależności od indywidualnych potrzeb hodowcy. Programowanie pozwala wybrać określoną rutynę pielęgnacji w danym dniu lub łatwą każdorazową zmianę ustawień opcji. Urządzenie może działać w trybie automatycznym lub ręcznym, szczególnie gdy konieczne jest indywidualne traktowanie zwierząt.

Ekran dotykowy
Boks dezynfekcyjny wyposażony jest w dotykowy ekran marki SIEMENS, który steruje pracą urządzenia. Na ekranie znajdują się graficzne symbole odpowiadające określonym funkcjom i opcjom oraz dostępnym trybom pracy boksu. Panel wyświetla czytelne symbole dla opcji spryskiwania wymion, mycia racic, spryskiwania racic, oraz możliwym kombinacjom.

Wybrany program jest zawsze podświetlony, co ułatwia kontrolę prawidłowości pracy urządzenia. Tryb pracy boksu może być bardzo łatwo zmieniony także w trakcie jego pracy.

Czas poszczególnych funkcji może być zmieniany zgodnie z życzeniem użytkownika. Wstępne ustawienia fabryczne mogą zostać zmienione, jeśli wymagają tego warunki danej farmy. Oprogramowanie jest dostępne w kilku wersjach językowych, także w języku polskim.

Bramki
Bramki są otwierane i zamykane automatycznie. Po zakończeniu zaplanowanych zabiegów bramki otwierają się ponownie, nie ma zatem możliwości opuszczenia boksu przez krowę bez wykonania zabiegów lub w ich trakcie. Zadaniem bramek jest także prawidłowe umiejscowienie krowy wewnątrz boksu tak by zapewnić jak najlepsze jej ustawienie do wykonania zabiegów pielęgnacyjnych. Bramki mogą być otwierane i zamykane także w trybie ręcznym.

Modułowa konstrukcja
Boks dezynfekcyjny składa się z ramy oraz zespołu pomp chemicznych i oddzielnego panelu sterowania. Modułowy system pozwala na najlepsze umiejscowienie elementów boksu w zależności od indywidualnych warunków. Zespół pomp oraz panel sterowania mogą być umieszczone nawet do 20 metrów od samego boksu tak by dostęp do nich był łatwy i bezpieczny. Dzięki temu sam boks dezynfekcyjny wymaga tylko niewielkiej powierzchni. Boks jest montowany w korytarzu wyjściowym z dojarni.

Serwisowanie boksu jest niezwykle łatwe. Wszystkie podłączenia znajdują się na szczycie urządzenia. Serwisowanie może się zatem odbywać z wewnątrz boksu lub z góry. Nie jest wymagana dodatkowa powierzchnia w korytarzu przeznaczona do serwisowania.

Podstawowe zalety boksu dezynfekcyjnego DeLaval
• 3 zabiegi pielęgnacyjne – opcjonalnie do wyboru lub wszystkie jednocześnie
• Szybka, dokładna i w pełni automatyczna pielęgnacja każdej krowy
• Oszczędność czasu i pracy
• Zawsze świeży roztwór, bez możliwości przenoszenia bakterii na kolejne zwierzęta
• Duża przepustowość (do 150 krów na godzinę)
• Optymalne zużycie środków dezynfekujących i pielęgnujących oraz wody
• Solidna i trwała konstrukcja ramy boksu
• Łatwość montażu, programowania i użytkowania
• Szybki zwrot nakładów na inwestycję

Dane techniczne:
długość: 2.70 m (180 cm długości boksu oraz 90 cm na otwarcie bramek)
szerokość: 1.05 m
wysokość: 3.00 m (220 cm wysokości boksu oraz 80 cm przeznaczone na serwisowanie)
waga do transportu: 475 kg

Wymagania:
Zasilanie: 220 V, 16 A
Sprężone powietrze: 8 bar, minimum 50 litrów na minutę
Ciśnienie wody: 4 bar, minimalne tempo przepływu 12 litrów na minutę
Uwaga: boks musi być instalowany w miejscu zabezpieczonym przed działaniem mrozu powodującego zagrożenie zamarzania środków chemicznych.
Maksymalna odległość między boksem a panelem sterującym i zespołem pomp wynosi 20 metrów.
Maksymalne nachylenie powierzchni podłogi: 3°.

DeLaval zaleca stosowanie przetestowanych środków dezynfekujących do pielęgnacji wymion oraz racic. Gwarantuje to prawidłową i nieawaryjną pracę urządzenia.

Informacje o firmie:

Firma DeLaval oferuje nowoczesne urządzenia do doju i chłodzenia mleka, automatyczne stacje paszowe, hydrauliczne zgarniacze obornika, środki myjące oraz środki higieny i pielęgnacji krów. Poprzez sieć Autoryzowanych Dealerów oferuje profesjonalny montaż i serwis oraz szkolenia i doradztwo.POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę