informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ceny - Śruta

3 października 2008
Otręby biją rekordy cenowe, ale … w dół. Tonę żytnich luzem można dostać już za 200 złotych z dowozem. Pszenne również „dzielnie” dorównują kroku spadkom. Towaru jest mnóstwo, w przeciwieństwie do klientów. Drobni nabywcy przestali kupować. Zostali tylko ci, którzy potrzebują otrąb przez cały rok, czyli mieszalnie pasz – komentuje Renata Barczyk z biura maklerskiego START w Szczecinie.

Zdecydowane obniżki widać też na rynku śruty rzepakowej. Prognozy mają się nijak do aktualnych cen.

Teraz Zakłady Tłuszczowe proponują 394 – 400 złotych za tonę. Tymczasem wcześniej mówiono o październikowych stawkach dużo wyższych, przekraczających 460 złotych.

Śruta rzepakowa
zakłady tłuszczowe        zł/t
sprzedaż  394 – 400
prognoza  460 - 470

Taka sytuacja to wynik ciągłych przecen rzepaku. Zamieszanie na rynkach finansowych ma wpływ także na rynek surowcowy. Jednego dnia ceny idą w górę, ale tylko po to, aby następnego spaść.

Stawki jak zwykle wyznacza giełda MATIF. W ostatnich notowaniach rzepak w kontraktach terminowych kosztuje 350 euro. Kilka dni temu było nieco taniej. Cenom daleko do stawek z końca sierpnia.

Średnie ceny rzepaku
giełda MATIF    euro/t
wczoraj    350
30.09    345
29.09    366
28.09    400

Towaru w magazynach jest sporo, ale mało kto pozbywa się nasion. Kto może, czeka na wyższe ceny. Ale z tym może być ciężko. Tym bardziej, że rynek coraz bardziej psują duże dostawy rzepaku z Ukrainy.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie dopłat za dobrostan zwier...

29 marca w Śląskowie k. Jutrosina nastąpiło otwarcie nowoczesnej fermy trzody ch...

Zima dobiegła końca, a temperatury są coraz wyższe. O ile dla większości rolnikó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę