GUS_230920_750x100_stat

Ceny - Śruty i otręby

3 lipca 2008
Przez ostatnie dwa tygodnie komponenty paszowe są bardzo drogie. A wszystko przez pogodę. W wielu regionach Polski uciążliwe susze, nie pozwalają oszacować jakości i ilości zbiorów, ale już windują cenę do góry. Za oceanem, pola nękane są podtopieniami, powodziami, a to też skutecznie podnosi ceny sprowadzanego z Ameryki surowca. Śruta sojowa kosztuje teraz 1270 złotych za tonę i według ekspertów w tym tygodniu wzrosną jeszcze co najmniej o 10 złotych.

Podobnie jak olej sojowy. Jego cena rośnie szybciej niż zakładano. Prawdopodobnie drożejąca ropa naftowa zmusza koncerny biopaliwowe do wykorzystywania oleju sojowego do produkcji ekologicznych paliw i stąd podwyżki. Drożeje też nasz rodzimy towar. Śrutę rzepakową z ubiegłorocznych zapasów można kupić dzisiaj po 800 złotych.

Tymczasem w kontraktach na wrzesień nowe nasiona kosztują około 640 złotych za tonę. To niewiele, ale wszystko przez coraz mniejszą opłacalność produkcji mięsnej i dużo mniejsze zapotrzebowanie na pasze – komentują handlowcy.

W porównaniu z ciągle rosnącymi cenami śruty sojowej i rzepakowej, dodatki paszowe pozostały na stabilnym poziomie. Otręby pszenne kosztują średnio 630 złotych za tonę, żytnie można kupić o 20 – 30 złotych taniej. Jednak do transakcji dochodzi sporadycznie, bo młyny już zdążyły sprzedać dużą część towaru, a firmy paszowe ograniczyły produkcję.

Dodatki paszowe
giełdy towarowe  zł/t
otręby pszenne        620 - 640
otręby żytnie        560 - 610
makuchy rzepakowe    780 - 800POWIĄZANE

Obiekt tuczowy na 1996 świń został oddany do użytku w Lubocześnicy w województwi...

Do senatu złożono stanowisko sześciu organizacji tworzących Radę Sektora Wołowin...

Pod siedzibą firmy Jeronimo Martins, właściciela sklepów Biedronka, odbyła się p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę