Ceny - Śruty i otręby

3 lipca 2008
Przez ostatnie dwa tygodnie komponenty paszowe są bardzo drogie. A wszystko przez pogodę. W wielu regionach Polski uciążliwe susze, nie pozwalają oszacować jakości i ilości zbiorów, ale już windują cenę do góry. Za oceanem, pola nękane są podtopieniami, powodziami, a to też skutecznie podnosi ceny sprowadzanego z Ameryki surowca. Śruta sojowa kosztuje teraz 1270 złotych za tonę i według ekspertów w tym tygodniu wzrosną jeszcze co najmniej o 10 złotych.

Podobnie jak olej sojowy. Jego cena rośnie szybciej niż zakładano. Prawdopodobnie drożejąca ropa naftowa zmusza koncerny biopaliwowe do wykorzystywania oleju sojowego do produkcji ekologicznych paliw i stąd podwyżki. Drożeje też nasz rodzimy towar. Śrutę rzepakową z ubiegłorocznych zapasów można kupić dzisiaj po 800 złotych.

Tymczasem w kontraktach na wrzesień nowe nasiona kosztują około 640 złotych za tonę. To niewiele, ale wszystko przez coraz mniejszą opłacalność produkcji mięsnej i dużo mniejsze zapotrzebowanie na pasze – komentują handlowcy.

W porównaniu z ciągle rosnącymi cenami śruty sojowej i rzepakowej, dodatki paszowe pozostały na stabilnym poziomie. Otręby pszenne kosztują średnio 630 złotych za tonę, żytnie można kupić o 20 – 30 złotych taniej. Jednak do transakcji dochodzi sporadycznie, bo młyny już zdążyły sprzedać dużą część towaru, a firmy paszowe ograniczyły produkcję.

Dodatki paszowe
giełdy towarowe  zł/t
otręby pszenne        620 - 640
otręby żytnie        560 - 610
makuchy rzepakowe    780 - 800POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 4 październi...

Jak donosi agencja Reuters, Chiny wydały licencje eksportowe 25 brazylijskim zak...

Zarząd KRIR w związku problemami z utylizacją padłych zwierząt wystąpił do minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę