informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ceny - Śruty i otręby

3 lipca 2008
Przez ostatnie dwa tygodnie komponenty paszowe są bardzo drogie. A wszystko przez pogodę. W wielu regionach Polski uciążliwe susze, nie pozwalają oszacować jakości i ilości zbiorów, ale już windują cenę do góry. Za oceanem, pola nękane są podtopieniami, powodziami, a to też skutecznie podnosi ceny sprowadzanego z Ameryki surowca. Śruta sojowa kosztuje teraz 1270 złotych za tonę i według ekspertów w tym tygodniu wzrosną jeszcze co najmniej o 10 złotych.

Podobnie jak olej sojowy. Jego cena rośnie szybciej niż zakładano. Prawdopodobnie drożejąca ropa naftowa zmusza koncerny biopaliwowe do wykorzystywania oleju sojowego do produkcji ekologicznych paliw i stąd podwyżki. Drożeje też nasz rodzimy towar. Śrutę rzepakową z ubiegłorocznych zapasów można kupić dzisiaj po 800 złotych.

Tymczasem w kontraktach na wrzesień nowe nasiona kosztują około 640 złotych za tonę. To niewiele, ale wszystko przez coraz mniejszą opłacalność produkcji mięsnej i dużo mniejsze zapotrzebowanie na pasze – komentują handlowcy.

W porównaniu z ciągle rosnącymi cenami śruty sojowej i rzepakowej, dodatki paszowe pozostały na stabilnym poziomie. Otręby pszenne kosztują średnio 630 złotych za tonę, żytnie można kupić o 20 – 30 złotych taniej. Jednak do transakcji dochodzi sporadycznie, bo młyny już zdążyły sprzedać dużą część towaru, a firmy paszowe ograniczyły produkcję.

Dodatki paszowe
giełdy towarowe  zł/t
otręby pszenne        620 - 640
otręby żytnie        560 - 610
makuchy rzepakowe    780 - 800POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie dopłat za dobrostan zwier...

29 marca w Śląskowie k. Jutrosina nastąpiło otwarcie nowoczesnej fermy trzody ch...

Zima dobiegła końca, a temperatury są coraz wyższe. O ile dla większości rolnikó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę