aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ceny - Strusie

27 marca 2008
Przed Wielkanocą chętnych na jaja strusie było bardzo dużo, ale towaru brakowało. Niestety święta w tym roku wypadły bardzo wcześnie i nie wszystkie ptaki zdążyły wejść w okres nieśności, który normalnie zaczyna się z początkiem marca. Dlatego ceny hurtowe znacznie wzrosły. Wśród hodowców strusi coraz większy optymizm. Rynek powoli się stabilizuje. Na rynku pozostają tylko wyspecjalizowane fermy. Aby przynosiły zysk najlepiej, gdy mają co najmniej 150-200 ptaków w stadzie ubojowym.

Popyt na strusie mięso zarówno w kraju, jak i zagranicą jest coraz większy. Właściwie każda wyprodukowana ilość w tej chwili znajduje nabywców, a zdaniem Henryka Naranowicza z Polskiego Związku Hodowców Strusi, rynek odbiorców może się jeszcze powiększyć.

Niedawno nasze fermy i firmy ubojowe odwiedzili przedstawiciele południowoafrykańskiej firmy, która jest potentatem w dystrybucji strusiego mrożonego mięsa. Wizyta wypadła bardzo pomyślnie, dlatego zrodził się pomysł poszerzenia działalności o świeży towar m.in. we współpracy z naszymi hodowcami.

Ceny jaj strusich w hurcie    zł/szt              
2007            30-35
2008            50  

W tym roku za jaja strusie w hurcie, w najbardziej dla tego towaru „gorącym” okresie przedświątecznym, trzeba było zapłacić 50 złotych, czyli średnio o kilkanaście złotych więcej niż rok temu.

Ceny żywca strusiego w skupie    zł/kg        
2005 i I półrocze 2006   8,00-8,50
2007                     6,80-7,00
2008                     6,50-7,50

W porównaniu z przełomem 2005 i 2006 roku teraz żywiec strusi w skupie jest średnio o ponad złotówkę za kilogram tańszy. Choć popyt w okresie przed Świętami Wielkanocnymi wzrósł to ceny od stycznia nie zmieniły się. Kilogram żywca kosztuje teraz maksymalnie 7,5 złotego.


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę