Ceny - Wieprzowina

8 stycznia 2008
Poniedziałek przynosi kolejne podwyżki cen żywca wieprzowego. W większości zakładów cenniki poszły w górę nawet o 20 groszy za kilogram. Dziś za kilogram tuczników rolnicy mogą liczyć przynajmniej na 3,5 złotego, ale sporo firm płaci o kilkadziesiąt groszy więcej.

A tak naprawdę, kto ile dostanie, zależy od zdolności negocjacyjnych producentów. Jak przekonują w zakładach, rolnicy którzy mają swoje prosięta i zboże, sprzedając tuczniki przy obecnych cenach już wchodzą w próg opłacalności. Kto jednak kupuje i zwierzęta i wszystkie środki do produkcji, na opłacalność będzie jeszcze musiał poczekać.

Minimalna cena, która rekompensowałaby poniesione nakłady to 4 złote 10 groszy za kilogram brutto. Optymiści twierdzą, że to kwestia tygodnia, najwyżej dwóch, i właśnie tyle świnie będą kosztować. Inni natomiast już planują przestoje, bo zamówienia handlu znów stają się mniejsze.

Jakie będą więc ceny, trudno przewidzieć. Jedno jest pewne – podaż tuczników spada. Czy to magiczne hasło „Rosja”, czy rzeczywiście brak zwierząt, nikt nie potrafi odpowiedzieć.

A na targowiskach ceny minimalne prosiąt zaczynają się od 120 złotych za parę. Maksymalne nie przekraczają 200. Wyjątkiem jest jak zwykle Małopolska.

Tuczniki    wg wbc
S    5,00 – 5,15
E    4,88 – 5,05
U    4,69 – 4,88
R    4,42 – 4,60
O    3,76 – 4,20
P    3,12 – 3,98  


POWIĄZANE

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o uwzględni...

W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina rolnikom o  dokonan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę