Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Ceny - Wieprzowina

8 stycznia 2008
Poniedziałek przynosi kolejne podwyżki cen żywca wieprzowego. W większości zakładów cenniki poszły w górę nawet o 20 groszy za kilogram. Dziś za kilogram tuczników rolnicy mogą liczyć przynajmniej na 3,5 złotego, ale sporo firm płaci o kilkadziesiąt groszy więcej.

A tak naprawdę, kto ile dostanie, zależy od zdolności negocjacyjnych producentów. Jak przekonują w zakładach, rolnicy którzy mają swoje prosięta i zboże, sprzedając tuczniki przy obecnych cenach już wchodzą w próg opłacalności. Kto jednak kupuje i zwierzęta i wszystkie środki do produkcji, na opłacalność będzie jeszcze musiał poczekać.

Minimalna cena, która rekompensowałaby poniesione nakłady to 4 złote 10 groszy za kilogram brutto. Optymiści twierdzą, że to kwestia tygodnia, najwyżej dwóch, i właśnie tyle świnie będą kosztować. Inni natomiast już planują przestoje, bo zamówienia handlu znów stają się mniejsze.

Jakie będą więc ceny, trudno przewidzieć. Jedno jest pewne – podaż tuczników spada. Czy to magiczne hasło „Rosja”, czy rzeczywiście brak zwierząt, nikt nie potrafi odpowiedzieć.

A na targowiskach ceny minimalne prosiąt zaczynają się od 120 złotych za parę. Maksymalne nie przekraczają 200. Wyjątkiem jest jak zwykle Małopolska.

Tuczniki    wg wbc
S    5,00 – 5,15
E    4,88 – 5,05
U    4,69 – 4,88
R    4,42 – 4,60
O    3,76 – 4,20
P    3,12 – 3,98  


POWIĄZANE

Obiekt tuczowy na 1996 świń został oddany do użytku w Lubocześnicy w województwi...

Do senatu złożono stanowisko sześciu organizacji tworzących Radę Sektora Wołowin...

Pod siedzibą firmy Jeronimo Martins, właściciela sklepów Biedronka, odbyła się p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę