informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ceny - Wołowina (piątek)

15 stycznia 2007

Po grudniowy maraźmie na rynek wołowiny powraca normalności. Zachodni kontrahenci wyprzedali zapasy i znów interesują się naszym mięsem. Eksporterom pomaga także nieco mocniejsze euro.

Jeśli kurs będzie korzystniejszy podniesiemy ceny skupu – mówią przetwórcy, ale na razie wszystko co możemy zaproponować to 10 – 20 groszy za kilogram. I to nie wszędzie, bo np. w Wielkopolsce czy na Dolnym Śląsku, na brak żywca nie narzekają i tam cenny ani drgnęły. Na Podlasiu w górę poszły tylko notowania krów rzeźnych. Na ten towar popyt jest teraz największy.

Większość zakładów za pośrednictwem handlarzy, towar kupuje w całym kraju. Bo na tym rynku pośrednicy to konieczne ogniwo całego łańcucha zaopatrzenia. Bezpośrednio u hodowców z reguły udaje się kupić tylko po kilka sztuk, a potrzeby szczególnie pod zagraniczne kontrakty są duże.

1. żywiec wołowy zł/kg
ceny skupu netto
byki 4,45 – 5,20
jałówki 3,60 – 4,00
krowy rzeźny 1,80 – 3,80

Ceny skupu byków zaczynają się do 4 złotych 45 groszy za kilogram. Maksymalna stawka za rasy mięsne to 5 złotych 20 groszy. Duże różnice także w cenach krów, ale tu stawka zależy głównie od wagi i umięśnienia, a nie od rejonu kraju zł/szt.

2. Krowy mleczne targowiska
woj. mazowieckie 2200 – 2300
woj. podlaskie 2700 – 3400
woj. małopolskie 2100 – 2240

Na targowiskach krów mało. Ceny jakie znaleźliśmy w tym roku wahają się od 2 tysięcy 100 złotych w Małopolsce do ponad 3 na Podlasiu.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie dopłat za dobrostan zwier...

29 marca w Śląskowie k. Jutrosina nastąpiło otwarcie nowoczesnej fermy trzody ch...

Zima dobiegła końca, a temperatury są coraz wyższe. O ile dla większości rolnikó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę