Bayer_dekalb_lipiec_2020

Czas na BBB

21 marca 2007
Coraz większym zainteresowaniem hodowców bydła mięsnego w Polsce cieszy się  grupa rasy Belgijskiej Błękitnej, która jest obecnie jedną z najbardziej wydajnych ras bydła mięsnego na świecie.  Dlatego też zdaniem hodowców  jak i weterynarzy Błękitne Bydło Belgijskie BBB jest idealne do krzyżowania towarowego ze wszystkimi rasami bydła mlecznego i mięsnego.

- Zapotrzebowanie na nasienie BBB do krzyżowania rośnie szybko z roku na rok. Dla zobrazowania tej tendencji przytoczę parę faktów. W Holandii udział tej rasy w inseminacji wzrósł od 7,1% w 2002 do 10,7% w 2005, stanowiło to ok. 140 tyś. pierwszych unasienień – czyli pod względem liczby unasienień była to (po cbHF i czbHF) trzecia rasa w Holandii! Francja zakupiła w 2004 ok. 213 ty ś. porcji tego nasienia, co doprowadziło w tym kraju do ostrej konkurencji ze słynnymi rodzimymi rasami mięsnymi; Hiszpania w tym samym roku nabyła 112 tyś., a Włochy 24 tyś. porcji. – mówi Jan Pilch, właściciel firmy Intergen  z zajmującej się  sprzedażą nasienia buhajów.

Zalety krzyżowania z BBG to przede wszystkim 10 5 więcej mięsa do sprzedaży po najwyższych cenach, wyższa kruchość mięsa, wysoka wydajność przyrostów dobowych, bardzo spokojny temperament zwierząt oraz najniższy koszt paszy na kg tuszy i najwyższy udział mięsa pierwszej klasy.
POWIĄZANE

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wobec licznych wnios...

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posie...

Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na IV Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę