Czas na BBB

21 marca 2007
Coraz większym zainteresowaniem hodowców bydła mięsnego w Polsce cieszy się  grupa rasy Belgijskiej Błękitnej, która jest obecnie jedną z najbardziej wydajnych ras bydła mięsnego na świecie.  Dlatego też zdaniem hodowców  jak i weterynarzy Błękitne Bydło Belgijskie BBB jest idealne do krzyżowania towarowego ze wszystkimi rasami bydła mlecznego i mięsnego.

- Zapotrzebowanie na nasienie BBB do krzyżowania rośnie szybko z roku na rok. Dla zobrazowania tej tendencji przytoczę parę faktów. W Holandii udział tej rasy w inseminacji wzrósł od 7,1% w 2002 do 10,7% w 2005, stanowiło to ok. 140 tyś. pierwszych unasienień – czyli pod względem liczby unasienień była to (po cbHF i czbHF) trzecia rasa w Holandii! Francja zakupiła w 2004 ok. 213 ty ś. porcji tego nasienia, co doprowadziło w tym kraju do ostrej konkurencji ze słynnymi rodzimymi rasami mięsnymi; Hiszpania w tym samym roku nabyła 112 tyś., a Włochy 24 tyś. porcji. – mówi Jan Pilch, właściciel firmy Intergen  z zajmującej się  sprzedażą nasienia buhajów.

Zalety krzyżowania z BBG to przede wszystkim 10 5 więcej mięsa do sprzedaży po najwyższych cenach, wyższa kruchość mięsa, wysoka wydajność przyrostów dobowych, bardzo spokojny temperament zwierząt oraz najniższy koszt paszy na kg tuszy i najwyższy udział mięsa pierwszej klasy.
POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 4 październi...

Jak donosi agencja Reuters, Chiny wydały licencje eksportowe 25 brazylijskim zak...

Zarząd KRIR w związku problemami z utylizacją padłych zwierząt wystąpił do minis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę