EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Długi zakładu „Bartek”

6 grudnia 2007
Zmienił się właściciel, problemy zostały. Mowa o zakładach mięsnych Bartek z Sierakowa w Wielkopolsce. Kilkudziesięciu rolników, którzy ponad roku temu sprzedali tam świnie do dziś nie doczekało się za nie pieniędzy. I to nie małych, bo chodzi o milion złotych.

O swoje walczy niemal 30 rolników. To ci, którzy nie zgodzili się na umorzenie połowy długów. Ci, którzy poszli na taką ugodę pieniądze dostali. W sumie zakład był winien dostawcom trzy miliony, do spłacenia została jedna trzecia.

Jan Walorczyk, rolnik z Kwilcza - „Zakład jest mi winien w tej chwili sześć i pół tysiąc złotych i już minął rok. A wiadomo koniunktura i cena na świnie jest w tym roku bardzo niska i wiadomo, że każdy pieniądz by się przydał.”

Ale pieniędzy ciągle nie ma, sprawa trafiła do sądu. Rolnicy są zdesperowani.

Tomasz Pucek, rolnik z Grobii – „Uzyskaliśmy klauzulę wykonalności, jesteśmy wpisani na hipotekach, pisaliśmy do komornika.”

Włodzimierz Szychowiak, rolnik z Jabłonowa – „Będziemy pisać zażalenie na komornika, że są pieniądze i nie potrafi ich ściągnąć.”

Komornik tłumaczy, że to nie opieszałość, ale procedury. I uspokaja.

Rafał Nowak, komornik z Międzychodu – „Te pieniądze, które w tym momencie są uzyskane ze sprzedaży ruchomości wystarczą na pokrycie na początek na około może 20 procent należności zasądzonych dla rolników i wszystkich wierzycieli, którzy występują w tych sprawach.”

Kiedy reszta pieniędzy - nie wiadomo. Jakie plany ma nowy właściciel zakładów mięsnych - nie udało się nam dowiedzieć. Włosi odmawiają komentarza. Kłopoty Bartka zaczęły się w 2005 roku, kiedy po wprowadzeniu embarga zakład stracił rynek zbytu w Rosji. Właścicielowi nie udało się uporać z wielomilionowymi kredytami.


POWIĄZANE

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...

Z nowego sprawozdania EFSA wynika, że unijny sektor hodowli spełnia wymagania us...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę