Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Długi zakładu „Bartek”

6 grudnia 2007
Zmienił się właściciel, problemy zostały. Mowa o zakładach mięsnych Bartek z Sierakowa w Wielkopolsce. Kilkudziesięciu rolników, którzy ponad roku temu sprzedali tam świnie do dziś nie doczekało się za nie pieniędzy. I to nie małych, bo chodzi o milion złotych.

O swoje walczy niemal 30 rolników. To ci, którzy nie zgodzili się na umorzenie połowy długów. Ci, którzy poszli na taką ugodę pieniądze dostali. W sumie zakład był winien dostawcom trzy miliony, do spłacenia została jedna trzecia.

Jan Walorczyk, rolnik z Kwilcza - „Zakład jest mi winien w tej chwili sześć i pół tysiąc złotych i już minął rok. A wiadomo koniunktura i cena na świnie jest w tym roku bardzo niska i wiadomo, że każdy pieniądz by się przydał.”

Ale pieniędzy ciągle nie ma, sprawa trafiła do sądu. Rolnicy są zdesperowani.

Tomasz Pucek, rolnik z Grobii – „Uzyskaliśmy klauzulę wykonalności, jesteśmy wpisani na hipotekach, pisaliśmy do komornika.”

Włodzimierz Szychowiak, rolnik z Jabłonowa – „Będziemy pisać zażalenie na komornika, że są pieniądze i nie potrafi ich ściągnąć.”

Komornik tłumaczy, że to nie opieszałość, ale procedury. I uspokaja.

Rafał Nowak, komornik z Międzychodu – „Te pieniądze, które w tym momencie są uzyskane ze sprzedaży ruchomości wystarczą na pokrycie na początek na około może 20 procent należności zasądzonych dla rolników i wszystkich wierzycieli, którzy występują w tych sprawach.”

Kiedy reszta pieniędzy - nie wiadomo. Jakie plany ma nowy właściciel zakładów mięsnych - nie udało się nam dowiedzieć. Włosi odmawiają komentarza. Kłopoty Bartka zaczęły się w 2005 roku, kiedy po wprowadzeniu embarga zakład stracił rynek zbytu w Rosji. Właścicielowi nie udało się uporać z wielomilionowymi kredytami.


POWIĄZANE

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wobec licznych wnios...

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posie...

Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na IV Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę