" "
Agrolok_280518

Dryfujące owce

25 września 2003

Ponad 50 tys. owiec jest uwięzionych już przeszło miesiąc na australijskim statku, gdyż Arabia Saudyjska odmówiła ich przyjęcia, mimo że wcześniej zamówiła zwierzęta.

Owce zamierzano przetransportować na statku "Cormo" do Arabii Saudyjskiej, gdzie miały być przeznaczone na ubój. Australia jest największym eksporterem żywych zwierząt do krajów muzułmańskich, które wymagają, by rzeź odbywała się zgodnie z muzułmańską tradycją halal, nakazującą całkowite oddzielenie mięsa od krwi zwierząt.

28 sierpnia Arabia Saudyjska odmówiła przyjęcia owiec, tłumacząc swą decyzję zbyt dużym odsetkiem ich zachorowalności na zakaźną egzemę o podłożu wirusowym, która może być także groźna dla ludzi. Od tego czasu australijskie ministerstwo rolnictwa i właściciel owiec próbują znaleźć innego nabywcę dla zwierząt.

Mimo iż właściciel chciał odstąpić zwierzęta za darmo, Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Pakistan także odrzuciły ofertę. Władze Pakistanu oświadczyły, że nie mogą przyjąć "chorych zwierząt".

Australijskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że wciąż prowadzi negocjacje z kilkoma innymi krajami, których dotychczas nie ujawniono. Ministerstwo utrzymuje ponadto, że zwierzęta są w dobrym stanie i że nawet przybrały na wadze.

Właściciel statku twierdzi tymczasem, że ok. 3,7 tys. owiec zdechło już z powodu gorąca i tłoku panującego na statku. Obrońcy praw zwierząt domagają się, by owce zostały zabite w humanitarny sposób oraz by zakazano w przyszłości transportu żywych zwierząt, który przynosi Australii roczne dochody w wysokości 680 milionów dolarów.


POWIĄZANE

Polska wystąpiła w czwartek na spotkaniu unijnych ministrów ds. rolnictwa o przy...

Zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla posiadaczy zwierząt gospodarskich za...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje pomoc dla hodowców świ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę