FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Farmy w centrum miasta

13 października 2002

Wysokie ceny gruntów w Holandii spowodowały, że zakładanie nowych farm stało się nieopłacalne. Aby rozwikłać ten problem holenderscy farmerzy i urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa opracowali nowatorski projekt.

Doszli do wniosku, że hodowlę zwierząt gospodarskich można bez większych problemów prowadzić także w mieście. Zwierzęta hodowane na wizjonerskich farmach przebywałyby w wieżowcach. Zdaniem architektów, projektujących te wielopiętrowe farmy, taka produkcja byłaby ekologiczna, a ponadto znacznie bardziej wydajna. Mięso byłoby smaczniejsze, ponieważ zwierzęta miałyby zapewnioną większą przestrzeń życiową niż w tradycyjnych gospodarstwach. Poza tym taka produkcja pozwoliłaby na obniżenie kosztów, gdyż spadłyby stawki za transport do rzeźni i zakładów masarskich.

W projekcie miastowych farm uwzględniono również zapewnienie zwierzętom taniej paszy. W jej skład wchodziłyby zboża uprawiane na innych poziomach tych samych budynków. Do ich produkcji byłby używany naturalny nawóz pochodzący od hodowanych zwierząt. 

Przeciwnikami takich rozwiązań są organizacje ekologiczne. Również mieszkańcy holenderskich miast obawiają się wprowadzenia takiego systemu chowu zwierząt. Ich zdaniem, w niedalekiej przyszłości mogłoby dojść do rozwinięcia się nowych chorób, na które ludzkość nie znajdzie skutecznego lekarstwa.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Sejm znowelizował w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy maj...

Rząd stara się w jak największym stopniu pomóc rolnikom, którzy ponoszą straty w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę