CTR_80917

Fermom trzody chlewnej w Zachodniopomorskiem grozi zamknięcie

24 lutego 2005

Prawdopodobnie 12 z 24 wielkich ferm trzody chlewnej w woj. zachodniopomorskim zostanie zamknięte, działają bowiem bez pozwoleń wymaganych przez UE i polskie przepisy ochrony środowiska.

Poinformował w środę PAP zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Szczecinie, Andrzej Miluch.

"Wszczęliśmy dotychczas 12 postępowań zmierzających do zamknięcia lub wstrzymania działalności ferm, które do końca ubiegłego roku powinny otrzymać stosowne pozwolenia" - powiedział Miluch.

Fermy nie posiadają tzw. zintegrowanych pozwoleń zapobiegania zanieczyszczeniom (IPPC - Integrated Pollution Prevention and Control). Pozwolenia muszą posiadać zakłady w krajach UE, które ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej działalności mogą powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska.

Fermy hodujące ponad 2 tys. świń muszą posiadać takie pozwolenia przede wszystkim ze względu na ilość wytwarzanej i wylewanej na pola gnojowicy oraz emitowane do powietrza zanieczyszczenia i odory. Obowiązek uzyskania pozwoleń do końca ubiegłego roku nakładały na fermy dyrektywy europejskie oraz polskie prawo ochrony środowiska.

"Pozwolenia mają zagwarantować między innymi, że wody gruntowe i podziemne nie zostaną skażone zbyt dużymi dawkami azotu pochodzącego z gnojowicy. Za miesiąc będziemy dysponować raportem dotyczącym oddziaływania wybranych ferm na środowisko naturalne" - dodał Miluch.

Miluch twierdzi, że do końca grudnia 2005 roku pozwolenia będą musieli uzyskać również hodujący powyżej 40 tys. sztuk drobiu.


POWIĄZANE

Sprawa unijnych rekompensat dla rolników ponoszących straty z powodu afrykańskie...

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej...

Do stu dwóch wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę