aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

IACS – gotowy do końca września

21 lutego 2003

System ewidencji rolnej IACS ma być gotowy do 30 września – zapowiedział prezes Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Aleksander Bentkowski. System ten ma umożliwić wypłatę dla naszych rolników dopłat bezpośrednich. Prezes złożył rządowi informacje o wdrażaniu systemu.

Do końca marca ma zostać zakończone kolczykowanie bydła. Obecnie oznaczono już ponad 90 procent zwierząt. Natomiast do końca czerwca ma zostać zbudowana elektroniczna inwentaryzacja działek i zwierząt. W tym terminie ma też ruszyć testowa wersja programu umożliwiającego wypłaty dopłat dla rolników. Teoretycznie więc rolnicy po 1 lipca mogliby się już dowiadywać, na jakie pieniądze mogą liczyć.

Teoretycznie – gdyż cały system ma być gotowy 1 października. Daje to jego twórcom 7 miesięcy na jego przetestowanie, tak, by w momencie wejścia do Unii Europejskiej wypłaty dopłat mogły ruszyć bez przeszkód. Prezes Bentkowski powiedział, że dopłaty będą wypłacane użytkownikom gruntów.

W razie wątpliwości zaświadczenia użytkownikom będzie wydawał urząd gminy. Prezes dodał, że jeżeli dwóch rolników będzie sobie rościło pretensje do otrzymania dopłat z danej działki, to będą mieli 7 dni na dojście do porozumienia między sobą. W przeciwnym razie dopłat nie otrzymają w ogóle.


POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę