aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Inicjatywa oddolna

26 września 2007
W Polsce potrzebny jest monitoring rynku wołowiny i koordynacja jej produkcji. Tak twierdzą hodowcy ze Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego i chcą powołać zespół do spraw wołowiny. Zdania w branży co do potrzeby takich decyzji są jednak mocno podzielone.

W Polsce rocznie rodzi się 600 tysięcy cieląt ras mięsnych. Niebawem liczba ta być może się podwoić – twierdzą analitycy. Jeśli dotychczasowy wzrost pogłowia bydła utrzyma się, to w ciągu najbliższych 6-ciu lat staniemy się jednym z unijnych liderów w produkcji wołowiny. To wystarczający powód, żeby już teraz mówić o koordynacji rynku - twierdzą pomysłodawcy.

Jerzy Wierzbicki Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego: Jest potrzeba lepszej komunikacji nie tylko w branży ale i między branżowej w tej sprawie.

Specjalne pismo trafiło już do resortu rolnictwa. Tam jednak, nikt nie chce komentować inicjatywy hodowców. Za to chętnie robią to koledzy z branży. Ich zdaniem powołanie kolejnego zespołu koordynującego rynek jest całkowicie niepotrzebne.

Witold Choiński „Polskie Mięso”: - Pewnego rodzaju funkcje koordynacji w danej branży prowadzą organizacje branżowe. Tworzenie nowych struktur nigdy się jeszcze w Polsce nie sprawdzało.

Hodowcy liczą jednak, że zespół ekspertów powstanie. Być może wtedy dzięki niemu, uda się dokończyć dwa największe przedsięwzięcia Związku. Chodzi o „Eurosteak 2012” i pierwszą w Polsce aukcję bydła mięsnego. Oba pomysły, z powodu braku funduszy utknęły w martwym punkcie. Teraz trwają poszukiwania pieniędzy.


POWIĄZANE

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) to strata dla hodowcy, producenta, a tak...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę