Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Inicjatywa oddolna

26 września 2007
W Polsce potrzebny jest monitoring rynku wołowiny i koordynacja jej produkcji. Tak twierdzą hodowcy ze Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego i chcą powołać zespół do spraw wołowiny. Zdania w branży co do potrzeby takich decyzji są jednak mocno podzielone.

W Polsce rocznie rodzi się 600 tysięcy cieląt ras mięsnych. Niebawem liczba ta być może się podwoić – twierdzą analitycy. Jeśli dotychczasowy wzrost pogłowia bydła utrzyma się, to w ciągu najbliższych 6-ciu lat staniemy się jednym z unijnych liderów w produkcji wołowiny. To wystarczający powód, żeby już teraz mówić o koordynacji rynku - twierdzą pomysłodawcy.

Jerzy Wierzbicki Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego: Jest potrzeba lepszej komunikacji nie tylko w branży ale i między branżowej w tej sprawie.

Specjalne pismo trafiło już do resortu rolnictwa. Tam jednak, nikt nie chce komentować inicjatywy hodowców. Za to chętnie robią to koledzy z branży. Ich zdaniem powołanie kolejnego zespołu koordynującego rynek jest całkowicie niepotrzebne.

Witold Choiński „Polskie Mięso”: - Pewnego rodzaju funkcje koordynacji w danej branży prowadzą organizacje branżowe. Tworzenie nowych struktur nigdy się jeszcze w Polsce nie sprawdzało.

Hodowcy liczą jednak, że zespół ekspertów powstanie. Być może wtedy dzięki niemu, uda się dokończyć dwa największe przedsięwzięcia Związku. Chodzi o „Eurosteak 2012” i pierwszą w Polsce aukcję bydła mięsnego. Oba pomysły, z powodu braku funduszy utknęły w martwym punkcie. Teraz trwają poszukiwania pieniędzy.


POWIĄZANE

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wobec licznych wnios...

W dniu 27 lipca 2020 r. Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas IV posie...

Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na IV Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę