CTR_80917

Jałówki na życzenie

2 maja 2003

Brytyjska firma Cogent Breeding Ltd jako jedyna w świecie oferuje seksowane nasienie buhajów. Użycie tego nasienia do inseminacji jałówek i krów daje 90% pewności uzyskania żeńskiego potomstwa.

Firma od trzech lat stosuje segregację nasienia buhajów do celów komercyjnych. Zasada segregowania nasienia jest następująca:

  • Do nasienia buhaja dodawany jest płyn z barwnikiem fluorescyjnym. Plemnik żeński ma o 3,8% większą masę niż plemnik męski. Powoduje to, że żeńskie plemniki absorbują więcej barwnika.
  • Następnie mikrokropelki z zawartymi plemnikami wprowadzane są do kanalika urządzenia segregującego. W każdej mikrokropelce znajduje się tylko jeden plemnik. W urządzeniu przez pojedynczy strumień utworzony z mikrokropelek przechodzi wiązka światła wytwarzana przez laser. Pod wpływem naświetlania plemniki emitują energię promienistą. Natężenie światła jest mierzone. Plemniki żeńskie (chromosom X) inaczej emitują światło, co wyróżnia je od plemników męskich. Wiadomość ta jest przesyłana do komputera, który nadaje ładunki plemnikom.
  • Ładunek dodatni otrzymują plemniki żeńskie, a plemniki męskie ujemny. Ujemnym ładunkiem naładowane są także wszystkie wadliwe plemniki.
  • Komputer aktywuje dwa magnesy i w powstałym polu magnetycznym dochodzi do segregacji plemników.

Żywotność plemników przed i po segregacji nie ulega zmianie. Plemniki warunkujące płeć męską i wadliwe są niszczone.

Firma Cogent udoskonaliła także sposób obróbki nasienia i jego mrożenia, dzięki czemu zwiększyła się przeżywalność plemników i wynosi 80-95 %. Pozwoliło to na zmniejszenie koncentracji plemników w jednej porcji nasienia do ok. 2 mln.

Cogent prowadzi pracę hodowlaną, testuje buhaje, produkuje nasienie i je sprzedaje. Dzięki korzystaniu z najlepszych światowych zasobów genetycznych firmie udało się w krótkim czasie wyhodować wartościowe rozpłodniki, zajmujące czołowe miejsca w rankingu wyceny międzynarodowej (Interbull).

W 2001 roku seksowane nasienie zastosowało w swoich stadach bydła mlecznego 1000 brytyjskich hodowców, a teraz korzysta z niego ok. 4000. Seksowane nasienie buhajów brytyjskich firma Cogent sprzedaje do 22 krajów. Jest ono także dostępne w Polsce, w cenie 198 - 280 zł za porcję.


POWIĄZANE

Sprawa unijnych rekompensat dla rolników ponoszących straty z powodu afrykańskie...

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej...

Do stu dwóch wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę