Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

KE chce współfinansować zwalczanie choroby Aujeszkyego

8 listopada 2007
Resort rolnictwa uzyskał od Komisji Europejskiej wstępną decyzję o współfinansowaniu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń. KE chce przeznaczyć na ten cel na 2008 rok 5 mln euro - poinformował wiceminister rolnictwa Marek Chrapek.
W środę na konferencji prasowej Chrapek wyjaśnił, że uwolnienie Polski od choroby świn pozwoli na swobodny obrót handlowy trzodą z krajami "starej" Unii Europejskiej, gdzie ta choroba została już zwalczona.

Chorobę Aujeszkyego wywołuje wirus atakujący głównie układ nerwowy, najczęściej chorują na nią świnie. Dla ludzi wirus powodujący to schorzenie jest niegroźny, powoduje natomiast straty w hodowli zwierząt.

Wiceminister poinformował też, że resort rolnictwa przesłał do KE wniosek o uznanie terytorium Polski za urzędowo wolny od brucelozy bydła. Obecnie jest on rozpatrywany przez Komisję. Zaś w końcu listopada tego roku powinien być przesłany do KE analogiczny wniosek dotyczący gruźlicy bydła.

Ministerstwo Rolnictwa sukcesywnie przesyła też wnioski o uznanie poszczególnych regionów Polski za wolne od białaczki bydła. Do tej chwili status taki otrzymały województwa: śląskie i świętokrzyskie oraz niektóre powiaty województw małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

W październiku resort rolnictwa wysłał kolejne wnioski dotyczące białaczki. Dotyczy on uznania wolnych od tej choroby województw lubelskiego i opolskiego oraz części powiatów łódzkiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz pozostałej części województwa dolnośląskiego.

Ponadto kontynuowana jest akcja zwalczania wścieklizny zwierząt poprzez akcję szczepień wolno żyjących lisów. Od 2002 roku szczepieniami objęte jest całe terytorium kraju. W związku z tą akcją, o ile w 2003 r. stwierdzono 388 przypadków tej choroby, to w 2006 r. już tylko 82. W okresie pierwszych trzech kwartałów 2007 r. odnotowano 48 przypadków wścieklizny.

Chrapek zapewnił, że resort rolnictwa w projekcie budżetu na 2008 rok przewidział znacznie większe środki dla weterynarii i na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.

W tym roku Inspekcja Weterynaryjna uzyskała 304 nowe etaty. Na przyszły rok zaplanowane jest zwiększenie środków na zatrudnienie weterynarzy o 40 mln zł. Pozwoli to na uzyskanie prawie 800 nowych etatów.

Na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt w budżecie na 2008 rok planowane są środki w łącznej wysokości 284 mln zł, podczas gdy w 2005 r. na ten cel było 83 mln zł.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę