Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Kłopotliwa padlina

27 listopada 2003

Na prośbę ARiMR izby rolnicze opracowały nowe założenia do programu zagospodarowania padliny. Okazuje się bowiem, że dotychczasowe rozwiązania nie załatwiają sprawy kompleksowo.

Zdarza się bowiem, że firmy pobierające od agencji dopłatę za utylizację twierdzą, że w kwocie tej nie ma należności za transport z gospodarstwa do przetwórni. Dlatego też za odbiór zwierzęcia z gospodarstwa żądają osobnej zapłaty od rolników np. w powiecie częstochowskim jest to 250 zł netto za sztukę bydła. Izby proponują zatem, by od 2004 roku agencja zawierała z firmami utylizacyjnymi umowy rozszerzone m.in. o następujące punkty:

  • umowa z firmą utylizacyjną ma być kompleksowa i dotyczyć ma odbioru padliny z gospodarstwa, jej transportu i zniszczenia (na to MRiRW i ARiMR się zgadzają);
  • utylizacja ma być poszerzona o trzodę, konie i drób, co będzie kosztować dodatkowo minimum 70-90 mln zł;
  • przetargi dla firm mają być ogłoszone jeszcze w 2003 r., tak, by odbiór padliny mógł się rozpocząć od 2 stycznia 2004 r. (a nie jak w 2003 r. dopiero od marca kwietnia);
  • skrócony ma być do minimum czas pomiędzy momentem upadku zwierzęcia a chwilą jego wywózki. Dziś to 72 godziny (24 godz. na dojazd lekarza plus 48 godz. na dojazd firmy) i jest to zbyt długo, zwłaszcza latem, gdy proces gnilny w wysokich temperaturach przebiega błyskawicznie.

POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę