aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Kolczyki Krasuli

14 sierpnia 2003

Gdyby kolczykowaniem lidera zespołu Ich Troje zajmowali się ludzie odpowiedzialni w Polsce za wprowadzenie systemu ewidencji i kontroli zwierząt hodowlanych, a nie on sam, to jego błyskotliwa kariera pewnie nieprędko by się zaczęła.

Jak wiadomo Unia Europejska od kilku lat naciska, żeby Polska wprowadziła pełną ewidencję i kontrolę zwierząt hodowlanych ze względu bezpieczeństwa epidemiologicznego. Do końca ubiegłego roku za wydawanie tzw. świadectw pochodzenia zwierząt odpowiadali sołtysi wsi. Jak marny był to nadzór, pokazał pierwszy w Polsce przypadek krowy chorej na BSE, której pochodzenie ustalała dopiero prokuratura.

Chociaż od stycznia kontrolę nad kolczykowaniem zwierząt i wydawaniem tzw. paszportów miała przejąć Agencja Rozwoju Rolnictwa i system AICS, to dokumenty potwierdzające pochodzenie bydła z wpisanym numerem kolczyka AICS, w niektórych miejscach, mają nadal wydawać sołtysi. Spowodowane jest to rzekomo, przedłużającym się czasem druku krowich paszportów w Wytwórni Papierów Wartościowych. Kolczykowanie polskich Krasuli faktycznie się kończy, a paszportów nie widać. Co więc da przekłuwanie krowich uszu?

Ostatnio wykryto w Polsce kolejny przypadek BSE. Wprawdzie główny lekarz weterynarii uspakaja, że nie należy wpadać w panikę, że można bez obaw kupować wołowinę, jeżeli nie pochodzi ona z nielegalnego uboju, ale czy ktoś w Polsce faktycznie kontroluje to, co dzieje się na rynku bydła. Dość powiedzieć, że czasu na wprowadzenie sprawnego systemu kontroli obrotu bydłem jest coraz mniej a zamieszania coraz więcej.

Jak twierdzą pesymiści (a może są to optymiści) stan tymczasowy z dokumentami może trwać nawet do końca tego roku. Starsi ludzie zupełnie się gubią w tych nowych przepisach. Należy też pamiętać, że sprzedający swoje bydło mają jeszcze jeden obowiązek. Powinni poinformować Agencję i system AICS o transakcji sprzedaży. Każdy kolczykujący bydło ma przekazywać gospodarzom dodatkowo druczek w formie karty pocztowej, na którym wpisuje się informację o sprzedaży krowy wraz z numerem pesel sprzedającego i nabywcy.

W ten sposób system AICS nie powinien zgubić się w nadzorze nad obrotem zwierzętami. Wygląda na to jednak, że część rolników albo nie wie o tym obowiązku, albo się do niego nie stosuje. Za kilka miesięcy dostaną więc do domu paszport krowy, której od dawna już nie mają.

Pewnie są w naszym kraju ludzie znający się na obrocie bydłem, a nawet tacy co potrafią zrozumieć obowiązujące w tym zakresie unijne zasady, jakie musi respektować polski hodowca krów. Wydaje się jednak, że to nie oni czuwają nad szybkim i efektywnym wprowadzeniem systemu ewidencji zwierząt hodowlanych.

Wysoko postawieni przedstawiciele rządu i agencji rządowych oraz cała rzesza innych panów od polityki, wypowiadając się w mediach, zapewniają nas, że polska wołowina może zrobić karierę w UE bo jest taka zdrowa i tak ekologicznie produkowana i w tak konkurencyjnej cenie, że aż dziw bierze, że nikt nie robi jeszcze na nią przedpłat. Muszą jednak ci panowie zdać sobie wreszcie sprawę, że polska Krasula nie zrobi w UE żadnej kariery - bo tam nie wjedzie, jeśli nie będzie miała kolczyków i odpowiednich dokumentów.

Tak więc, jak na razie, jedynie Pan Michał z Ich Troje może pochwalić się kolczykami, które robią wrażenie w UE, wprawdzie tylko w konkursie Eurowizji ale jednak. Może więc, mając na uwadze fakt, że jest on świetnym organizatorem i potrafi wypromować to i owo, pozwolić mu na zorganizowanie kolczykowania naszych Krasuli i Muciek, zaś nieudaczników zajmujących się dotychczas tym problemem posłać na zielona łączkę.


POWIĄZANE

Jak podaje resort rolnictwa dziś mija termin na określenie w systemie IRZ przezn...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Aleksander Dargiewicz, Prezes KRAJOWEGO ZWIĄZKU PRACODAWCÓW – PRODUCENTÓW TRZODY...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę