informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Kolejny przypadek w Polsce

18 sierpnia 2003

W Polsce stwierdzono kolejny przypadek krowy chorej na BSE. Zwierzę pochodziło z okolic Zwolenia w woj. mazowieckim. Ubite zostało 11 sierpnia w jednym z zakładów w powiecie puławskim - poinformował w czwartek wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie Jan Sławomirski.

To siódmy przypadek choroby "szalonych krów" w Polsce. 
Krowa miała dziesięć lat. Po ubiciu została poddana rutynowemu badaniu w kierunku BSE w warszawskim Zakładzie Higieny Weterynaryjnej. Badanie powtórzono trzykrotnie. W czwartek dodatni wynik potwierdził także Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach – powiedział Sławomirski. 

Tusza chorej krowy oraz dwu zabitych po niej w tej samej ubojni poddano utylizacji w Zastawiu koło Kurowa w Lubelskiem. Podobny los spotkał jeszcze dwie inne krowy, które chowane były w tej samej oborze, co chora sztuka. Wycinki z ich mózgu skierowano do badań w kierunku BSE.

Najważniejsze – jak podkreślił Sławomirski – że ani kawałek mięsa z chorej krowy nie trafił do spożycia. 
BSE, której odpowiednikiem u ludzi jest choroba Creutzfeldta-Jakoba, zdiagnozowano w świecie u bydła w 1986 r. Pierwszy przypadek choroby "szalonych krów" w Polsce wykryto wiosną ubiegłego roku w małopolskiej ubojni w Mochnaczce koło Krynicy.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie dopłat za dobrostan zwier...

29 marca w Śląskowie k. Jutrosina nastąpiło otwarcie nowoczesnej fermy trzody ch...

Zima dobiegła końca, a temperatury są coraz wyższe. O ile dla większości rolnikó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę