Krowa na łące

31 lipca 2003

Wypasanie bydła jest najbardziej opłacalną i wydajną metodą żywienia. Z jednego hektara pastwiska można pozyskać nawet 30 ton zielonki.

Pasąca się krowa na pastwisku przez cały dzień zjada około 70 kg trawy co gwarantuje wydanie 20 kg mleka. Żeby uzyskiwać plon 30 ton zielonki z hektara nie wystarczy tylko nawożenie.

Wielu rolników nie potrafi racjonalnie użytkować swoich pastwisk - mówi Michał Kot, kierownik działu Technologii Produkcji Zwierzęcej w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.  Największą wydajność trawy uzyskuje się przez stosowanie zamiennie wypasania i koszenia murawy.

Nie pielęgnowane pastwiska szybko się zachwaszczają. Przyczyniają się do tego pozostawione niedojady, które w porę nie wykoszone wydają nasiona.

Zbyt duża ilość chwastów powoduje, że krowy dają gorzkie mleko. A np. duża ilość jaskru w pokarmie powoduje powstawanie kolek u dzieci karmionych takim mlekiem - dodaje Michał Kot.

Pierwsze wypasanie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, gdy rośliny odrosną na około 8-10 cm, a grunt pastwiska podeschnie na tyle, że zwierzęta nie rozdeptują darni. Za wczesne wypasanie zbyt wilgotnych pastwisk jest niedopuszczalne, bo bydło przerywa darń i psuje strukturę gleby, co jest przyczyną rozwoju chwastów. Żeby maksymalnie wykorzystać potencjał pastwiska nie powinniśmy dopuszczać, żeby zwierzęta chodziły po całym jego obszarze. Trzeba teren podzielić na kwatery - radzi specjalista.  Po każdym przepasieniu kwater należy przeprowadzić prace pielęgnacyjne, wykaszanie niedojadów, rozrzucanie łajniaków i nawożenie.

Dużym błędem często popełnianym przez rolników jest zbyt niskie koszenie. Powoduje to uszkodzenie szyjki korzenia i wiązków rozkrzewiających. W takim wypadku trawa przysycha i miejscami zanika. Ważne jest również żeby w sezonie wegetacji stosować łatwo przyswajalne nawozy azotowo-potasowe w formie saletry amonowej w 34 procentach i soli potasowej w 60 procentach. Przy niedoborze opadów dawkę zmniejszyć o około 10 procent i stosować przed spodziewanym wystąpieniem deszczu lub bezpośrednio po opadach. Przy suszy należy wogóle zaniechać nawożenia - dodaje Michał Kot.


POWIĄZANE

W ostatnich latach i miesiącach sytuacja geopolityczna oraz rynkowa sprawiła, że...

Mięso w 100 gramach dostarcza 18% energii oraz 25% wysokiej jakości białka spoży...

Według danych FAO/OECD światowa produkcja mięsa w 2021 roku wzrosła o 5 proc. do...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę