EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Nadal bez paszportu

22 kwietnia 2003

Masowa akcja kolczykowania bydła zakończyła się prawie miesiąc temu, a właściciele nie otrzymali jeszcze paszportów dla zwierząt. Aby nie blokować obrotu, do rzeźni trafiają sztuki zaopatrzone tylko w świadectwa miejsca pochodzenia.

Zgodnie z zapowiedziami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pierwsza partia paszportów powinna być w 1,3 mln gospodarstw od kilku tygodni. Ale dokumentów nadal nie ma. Przedłuża się ich drukowanie w Wytwórni Papierów Wartościowych.

Tymczasem do rzeźni trafia bydło bez paszportów. - Gdybyśmy brali to pod uwagę, stanęłaby produkcja - stwierdza Henryk Cieśliński, dyr. Zakładów Mięsnych Polmeat w Brodnicy.

Handel bydłem trwa, ponieważ obowiązuje nadal rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 2002 r. Zgodnie z nim do końca br. świadectwa miejsca pochodzenia mogą wystawiać na starych zasadach starostwa i gminy. - Ale tylko wtedy, gdy zwierzę nie zostało oznakowane przez agencję - wyjaśnia Maria Boratyn-Laudańska, dyr. Departamentu Produkcji Zwierzęcej i Weterynarii w MRiRW.

Także bydło, które nie ma jeszcze paszportu wydanego przez ARiMR może zostać wprowadzone na rynek na podstawie świadectwa miejsca pochodzenia wystawionego przez gminę. Na dokumencie musi znaleźć się numer kolczyka.


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych żwrócił się do resortu rolnictwa o stworzeni...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę