Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Nowa wycena wartości hodowlanej buhajów

3 grudnia 2015
Szanowni hodowcy

         Otrzymujecie już drugą wycenę buhajów w wyniku której wartość hodowlana wyrażona jest nowym indeksem.
         Odważyłbym się użyć sformułowania, że wchodzimy w nowy okres oceny wartości hodowlanej ale przede wszystkim jest to kolejny etap kształtowania populacji aktywnej bydła i ukierunkowania celów hodowlanych.
         Konstrukcja indeksu hodowlanego jest bowiem odzwierciedleniem kierunku selekcji i określeniem cech które są przedmiotem selekcji.
         Dotychczasowy indeks uwzględniał tylko cechy produkcyjne ze szczególną preferencją do produkcji białka.
Jesteśmy jednym z ostatnich krajów zrzeszonych w INTERBULU który do ubiegłego roku dokonywał selekcji tylko pod względem cech produkcyjnych.
         Inne hodowle europejskie prowadziły selekcję również na cechy funkcjonalne.
         Opóźnienie zmiany konstrukcji indeksu miało jednak bardzo pozytywny wpływ na wzrost produkcji ponieważ koncentrowanie selekcji tylko na cechach produkcyjnych umożliwiało szybkie osiągniecie postępu w tej dziedzinie.
         Producenci mleka wiedzą jednak, że sama mleczność bez utrwalania cech funkcjonalnych nie gwarantuje oczekiwanych efektów ekonomicznych.
         Poziom wydajności jaki osiągnęliśmy uzasadniał aby obok cech produkcji (50 %) wprowadzić do indeksu cechy funkcjonalne tj. cechy pokroju (30 %), płodność (10 %) oraz „komórki somatyczne” (10 %).
         Przytoczone wyżej zmiany dotyczą indeksu buhaja. Krowy matki buhajów oceniane są nadal na podstawie produkcji. W najbliższym czasie Instytut Zootechniki w porozumieniu z Federacją Związków Hodowców Bydła oraz Spółdzielni  Inseminacyjnych dokona zmiany również tego indeksu.
         Obecna konstrukcja indeksu wyrównuje szanse buhajów pochodzących                                                  z naszego programu z buhajami pochodzącymi z innych programów zachodnioeuropejskich czy amerykańskich.
         Dziś na listach interbulu można porównać je z innymi buhajami po przeliczeniu na bazę polską.
     
         Zachęcam gorąco wszystkich hodowców którzy prowadzą racjonalne zarządzanie własnym stadem aby dobierając buhaja importowanego do kojarzeń we własnym stadzie odszukali w rankingu interbulu jego wycenę wyrażoną polskim indeksem.
         Wartość hodowlana buhajów krajowych publikowana jest w dostępnych dla Państwa materiałach (katalogi).
         Dostawcy (importerzy) nasienia pochodzącego z importu mają obowiązek na Waszą prośbę udzielić informacji na temat aktualnego indeksu wyrażonego                         w odniesieniu do polskiej bazy.
         Często bowiem za pozornie korzystną cenę kupuje się nasienie o niskiej wartość hodowlanej. Aktualnie wyceny i  publikacje listy rankingowej dokonuje się trzy razy  w roku i każda partia nasienia powinna być zaopatrzona w aktualną z danego roku wycenę.
         Oddając do Państwa dyspozycji dodatkowe narzędzie służące doskonaleniu własnego stada wyrażam jednocześnie nadzieję, że przyczyni są ono do poprawy efektywności produkcji i osiągnięcia zakładanych celów. 

POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę