aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Obora na miarę Unii

19 grudnia 2005

Przestronne wnętrze wyłożone glazurą i mnóstwo nowoczesnych urządzeń - wbrew pozorom nie jest to opis przedsiębiorstwa, lecz obory. Budynek, który kosztował 1, 2 mln złotych, stanął w Prusce Wielkiej koło Augustowa. To jedna z największych i na pewno najnowocześniejsza obora na Podlasiu.

Wczoraj na jej otwarcie przybyli wszyscy znani hodowcy bydła w województwie podlaskim. O takiej oborze marzy każdy hodowca bydła. Budynek wyposażony jest w nowoczesne technologie i może pomieścić nawet 120 krów.

Jego właściciel Stanisław Krupiński z Pruski Wielkiej, budował go pięć miesięcy. Tłumaczy bowiem, że hodowla krów to jego wielka pasja i źródło utrzymania. Dlatego musi dbać, by zwierzęta przebywały w jak najlepszych warunkach i dawały dużo mleka.

„Nie ma tu specjalnych drabin, które powodują huk i stresują zwierzęta, a to obróci się w mój dochód i zwiększy produkcje” – wyjaśnia. Na Podlasiu, które słynie z dużej produkcji mleka, podobnych obór jest około 60. Jednak żadna nie jest tak doskonale wyposażona. Dlatego jak mówi Krzysztof Banach prezes Podlaskiego Związku Hodowców Bydła inni gospodarze powinni brać przykład ze Stanisława Krupińskiego i z podobnym zaangażowaniem rozbudowywać swoje hodowle. Bo wtedy skorzystają na tym wszyscy. Rolnicy, firmy mleczarskie i zwierzęta, które żyły będą w prawdziwie unijnych warunkach.


POWIĄZANE

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) to strata dla hodowcy, producenta, a tak...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę