EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Od lutego spadają ceny skupu żywca wieprzowego

8 marca 2005

Od początku lutego 2005 r. systematycznie spadają ceny skupu żywca wieprzowego. Według danych resortu rolnictwa, w ostatnim tygodniu lutego br. dostawcom trzody chlewnej płacono średnio w kraju 3,89 zł/kg (bez VAT), tj. ok. 2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku ceny skupu żywca wieprzowego wzrosły jednak o blisko 12 proc.

W zależności od rejonu kraju, ceny trzody chlewnej w ostatnim tygodniu lutego były zróżnicowane od 3,81 zł/kg - w makroregionie zachodnim (woj.: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie) do 3,98 zł/kg - w makroregionie północnym (woj.: kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie).

Jak podaje ministerstwo rolnictwa, obniżyły się ceny zbytu półtusz wieprzowych. W ostatnim tygodniu lutego wynosiły one średnio w kraju 5,69 zł/kg (bez VAT), czyli były o 1,4 proc. niższe w styczniu br. W ciągu roku ceny zbytu wieprzowiny wzrosły o blisko 9 proc.

W ostatnim tygodniu lutego br. na giełdach oferowano do sprzedaży półtusze wieprzowe w cenie 5,20 - 6,20 zł/kg. Na Warszawskiej Giełdzie Towarowej pod koniec lutego w ogóle nie było zainteresowania zakupem półtusz.

W UE średnia cena referencyjna żywca wieprzowego w dniach 14-20 lutego br. była na poziomie 142,54 euro/100 kg (wagi bitej schłodzonej kl. E). Najniższą cenę referencyjną odnotowano w Danii - 120,37 euro/100 kg, natomiast najwyższą w Grecji - 170,76 euro/100 kg. W Polsce w tym samym czasie cena ta kształtowała się na poziomie 135,70 euro/100 kg.

Na targowiskach notuje się dalszy wzrost cen prosiąt, średnio w kraju ukształtowały się one na poziomie ok. 147 zł/szt., o ok. 6 proc. wyższym niż przed miesiącem. W porównaniu do analogicznego okresu 2004 roku prosięta zdrożały dwukrotnie. Ceny były zróżnicowane regionalnie od 110 do 200 zł za sztukę.


POWIĄZANE

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...

Z nowego sprawozdania EFSA wynika, że unijny sektor hodowli spełnia wymagania us...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę