aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Opada świńska huśtawka

11 września 2003

Rolnicy, którzy już od dłuższego czasu nie otrzymywali satysfakcjonującej ich zapłaty za żywiec wieprzowy, zaczęli ograniczać hodowlę. Świńska huśtawka już opada.

–Od wielu miesięcy utrzymywały się niskie ceny żywca wieprzowego, wynikające z jego dużej podaży. Niższe niż w roku ubiegłym zbiory z tegorocznych żniw powodują podrożenie pasz. Od lipca nastąpił także skokowy wzrost cen ziemniaków. Opłacalność tuczu trzody chlewnej jeszcze bardziej się więc pogorszyła, a dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że rolnicy już ograniczają chów świń. 

W strukturze pogłowia trzody chlewnej zmalał udział prosiąt oraz świń na chów, a wzrósł udział warchlaków i tuczników. Stado loch na chów zmniejszyło się w lipcu w porównaniu z lipcem ubiegłego roku o 128.400 sztuk, czyli o 6,7 procent, w tym pogłowie loch prośnych spadło o 7,3 procent. O malejącym zainteresowaniu rolników chowem trzody chlewnej świadczą też znacznie niższe niż przed rokiem targowiskowe ceny prosiąt na chów: 78 złotych za jedno prosię to jest prawie o jedną czwartą mniej niż przed rokiem. 

Oznacza to odwrócenie dotychczasowego wzrostowego trendu w chowie świń. A potwierdzeniem są jeszcze inne dane GUS-u: o ile w lipcu ubiegłego roku pogłowie trzody chlewnej wykazywało roczny wzrost o 9,4 procent, o tyle w końcu lipca bieżącego roku spadek o 0,5 procent. 

W roku bieżącym ceny żywca wieprzowego utrzymywały się na znacznie niższym poziomie niż przed rokiem. Przeciętna cena skupu wynosiła 3,12 złotych i była niższa o 17,2 procent od ubiegłorocznej. Pozwoliło to na utrzymywanie w handlu niskich cen mięsa wieprzowego. Czy amatorzy schabowego muszą się teraz liczyć z tym, że będzie on coraz więcej kosztował? Na razie trudno wyrokować. Wprawdzie ceny żywca wieprzowego w skupie od około dwóch tygodni rosną, ale w handlu to się na razie nie odbija. 

Duża konkurencja, zarówno między przetwórniami mięsa, jak i handlowcami, powoduje, iż trzymają się oni wzajemnie w klinczu. Firmy boją się, że gdy pierwsze skorygują faktury, wypadną z rynku; właściciele sklepów że klienci pójdą do innych. A na to, jak będą kształtowały się ceny, mają wpływ również inne czynniki; może się na przykład okazać, że duży eksport półtusz stanie się nieopłacalny i więcej mięsa pozostanie w kraju.


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę