CTR_80917

Paszport dla konia

18 maja 2005
Dwa miesiące na wyrobienie paszportu. Tyle czasu mają jeszcze właściciele koni, jeżeli chcą sprzedawać je w punktach skupu. Inspekcja weterynaryjna zapowiada, że od połowy lipca nie będzie już tolerować lekceważenia przepisów.


Wszystkie konie w Polsce teoretycznie już od dawna powinny mieć paszporty, ale nie ma ich jeszcze połowa zwierząt. "Planujemy aby tolerować tę sytuację jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy, ale jeszcze w tym roku spróbować uporządkować to i wprowadzić bardziej restrykcyjne działania inspekcji w celu jednak no egzekucji przepisów" - powiedział Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii.

Zdaniem Inspekcji Weterynaryjnej proces wydawania paszportów idzie bardzo opornie. Winę za to ponoszą właściciele koni, ale także instytucja, która tym się zajmuje, czyli Polski Związek Hodowców Koni. Ale zdaniem pracowników związku to nie prawda. "Właściciele czekają do ostatniej chwili i dopiero kiedy ktoś im powie na przykład na punkcie skupu, że bez paszportu oni nie będą mogli tego konia sprzedać oni naprawdę zaczynają się tym interesować" - powiedział Andrzej Stasiowski z Polskiego Związku Hodowców Koni.

A na wyrobienie paszportu Polski Związek Hodowców Koni ma dwa miesiące. "Są takie przypadki kiedy ten paszport jest potrzebny w ciągu dwóch trzech dni, szczególnie w przypadku koni, które wychodzą na export i wtedy oczywiście staramy się w miarę naszych możliwości, żeby te paszporty były wydawane bardzo szybko" - dodał Stasiowski.

Ale przy bardzo dużej ilości zgłoszeń nie będzie to możliwe. A dalsze lekceważenie przepisów może mieć poważne konsekwencje. "Na dzisiaj się niektórzy może z tego śmieją, ale któregoś dnia przekonają się, że przy stwierdzeniu braku identyfikacji spotkać ich mogą określone restrykcje. Tylko wtedy może nie bezpośrednio ich ale cały kraj co spowoduje, że ci co się śmiali no też będą mieli nietęgie miny bo nie sprzedadzą żadnego zwierzęcia" - ostrzegł Jażdżewski.

Bo, jeżeli system identyfikacji nie będzie działał sprawnie kraje wspólnoty europejskiej mogą przestać kupować od nas zwierzęta. I dotyczy to nie tylko koni ale także bydła, świń, owiec i kóz.

POWIĄZANE

Sprawa unijnych rekompensat dla rolników ponoszących straty z powodu afrykańskie...

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej...

Do stu dwóch wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę