aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Powiat bez BSE

31 lipca 2003

W powiecie wielickim nie stwierdzono do tej pory ani jednego przypadku zachorowania krowy na gąbczastą encefalopatię bydła (BSE). Zagrożenia tą chorobą nie ma - poza takim, jakie występuje wszędzie.

W czterech ubojniach bydła, działających w powiecie, każda krowa powyżej 30. miesiąca życia jest badana na obecność BSE. Pobieranie próbek pnia mózgowego wykonuje się na koszt państwa.

Te wyjaśnienia powiatowego lekarza weterynarii Lecha Pankiewicza uspokoiły radnych z Komisji Budżetu, Mienia i Rozwoju Gospodarczego Rady Miejskiej Wieliczki. Przyjęli oni złożone przez niego obszerne wyjaśnienia.

Przypomnijmy: radnych zaniepokoiła zamieszczona w gminnym biuletynie informacja o podejrzeniu zachorowania na BSE krowy z jednego z gospodarstw powiatu. Tę wiadomość podał właśnie Lech Pankiewicz. Wyjaśnił on radnym z komisji, że podejrzenie okazało się niesłuszne, ale zwierzę zostało zabite, zaś jego właściciel otrzymał odszkodowanie. Poinformował też, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już zaczęła pokrywać rolnikom 98 proc. kosztów utylizacji padłych sztuk.


POWIĄZANE

Jak podaje resort rolnictwa dziś mija termin na określenie w systemie IRZ przezn...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Aleksander Dargiewicz, Prezes KRAJOWEGO ZWIĄZKU PRACODAWCÓW – PRODUCENTÓW TRZODY...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę