Ptak_Waw_CTR_2024

Problem utylizacji

23 czerwca 2003

Mimo od wielu lat przeprowadzanej utylizacji odpadów zwierzęcych, obecnie zmieniają się przepisy dotyczące tego problemu. W ten sposób tworzy się nowa sytuacja dla rzeźni, mianowicie będą one musiały prowadzić segregację odpadów czyli tzw. niejadalnych produktów zwierzęcych.

W związku z tym wiąże się to z dużymi kosztami, które przez Duńczyków zostały oszacowane na 1,5 mln zł (dla dużych zakładów).

U nas zakłady są mniejszych gabarytów, więc i koszty będą mniejsze. Jednak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dysponuje środkami finansowymi przeznaczonymi na zbieranie i przetwarzanie tych materiałów. Największe niebezpieczeństwo stanowią padłe przeżuwacze, ponieważ wiąże się z nimi zagrożenie przenoszenia prionów. One rutynowo powinny być poddane wszystkim badaniom weterynaryjnym w kierunku BSE. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt, które ukończyły 24 miesiąc życia i padły. 

Obowiązkiem pozbycia się tego materiału zebranego w gospodarstwie jest rolnik. Ale państwo przychodzi tu z pomocą z funduszami. ARiMR ma przeznaczone na ten cel 11 mln zł. Środki te zostaną wykorzystane na dopłaty dla rolników w bieżącym roku. Natomiast zbieraniem i przetwarzaniem padłych zwierząt zajmą się podmioty gospodarcze. Będą one również otrzymywać dopłaty z ARiMR. Obecnie na rynku polskim działa 67 firm utylizacyjnych, spośród których około 25 ma szansę na modernizację i przetrwanie w nowych warunkach.


POWIĄZANE

Z listu, który wpłyną do naszej redakcji ppr.pl dowiadujemy się, że epidemia cho...

ARiMR informuje o wydłużeniu okresu na uzyskanie certyfikatu QAFP lub QMP ułatwi...

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę