Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Protest

15 listopada 2007
Wielkopolskim rolnikom puszczają nerwy. Wyjechali wczoraj na drogi traktorami, by zaprotestować przeciwko spadającym cenom świń. Oflagowane ciągniki pojawiły się między innymi na drodze krajowej numer 5 w okolicach Stęszewa, Bojanowa, Rydzyny oraz na krajowej 11-stce koło Pleszewa i Jarocina.

Wielkopolskim rolnikom puszczają nerwy. Wyjechali dziś na drogi traktorami, by zaprotestować przeciwko spadającym cenom świń. Oflagowane ciągniki pojawiły się między innymi na drodze krajowej numer 5 w okolicach Stęszewa, Bojanowa, Rydzyny oraz na krajowej 11-stce koło Pleszewa i Jarocina.

Rolnicy są coraz bardziej zdeterminowani. Kilkanaście dni temu oflagowali swoje gospodarstwa, dziś postanowili wyjechać na drogi. Traktory jeżdżą grupami po kilka, kilkanaście sztuk. Na drodze koło Jarocina pojawił się nawet kombajn. Tam ruch jest utrudniony – samochody stoją w korkach.

Hodowcy chcą zwrócić w ten sposób uwagę na swoje problemy – jak mówią wielu z nim grozi bankructwo, bo ceny świń ciągle spadają. Za kilogram, producenci dostają teraz 2,80. Protestujący przekażą dziś za pośrednictwem samorządowców swoje postulaty nowemu rządowi.

Chcą wprowadzenia dopłat do eksportu wieprzowiny poza kraje unii, oraz większej kontroli importowanego do nas mięsa. Grożą, że jeżeli nic się nie zmieni, sami zatrzymywać będą TIR-y i sprawdzać, jakie mięsa wwożą. Jeżeli będą one bez metki, nie zawahają się wyrzucać ładunków na drogi.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę