Przechodzą na mięso

26 kwietnia 2007
Rolnicy coraz chętniej decydują się na hodowle krów ras mięsnych. Zmusza ich do tego trudna sytuacja na rynku mleka. Główny powód to ciągłe problemy z niewystarczającymi kwotami i spadek opłacalności produkcji.

Gmina Andrzejewo na Mazowszu. To jedno z wielu gospodarstw nastawionych wyłącznie na produkcję mleka. Właściciel stada liczącego 200 sztuk, myśli jednak o zmianie.

Krzysztof Kotomski Zauski Liniewo: -Kwoty mam mało. W tym roku zabrakło mi 70 tysięcy a przede wszystkim to jest tak określę więzieniem – mleko. Na nic sobie nie można pozwolić. Tylko praca i praca. A przy mięsnych jest mniej pracy. Grunty wokoło mam, więc mogę sobie pozwolić na stopniowe przekształcanie się na mięsne.

Takich pomysłów jest tu coraz więcej. Podobnie jak problemów z niewystarczającymi kwotami mlecznymi. A że, wydajność polskich krów rośnie, niedługo może się okazać, że 700 tysięcy sztuk utrzymywanych w oborach stanie się niepotrzebne.

Antoni Cymbalak wójt gminy Andrzejewo: - Coraz więcej rolników myśli, żeby przestawić się na bydło mięsne. Z tego względu, że opłacalność spada. Cena mleka nie wzrosła już od ponad 5 lat.

W Polsce rocznie rodzi się około 600 tysięcy cieląt ras mięsnych. Według szacunków, w niedługim czasie liczba ta może się podwoić. Jeśli utrzymają się dotychczasowy wzrost pogłowia bydła mięsnego, to w 2013 możemy stać się jednym z unijnych liderów w produkcji wołowiny.

Jest tylko jeden problem. Komisji Europejska wstrzymała ostatnio pomoc finansową dla hodowców ras mięsnych. Polski rząd napisał już w tej sprawie list do Brukseli. Domagamy się, aby polskich rolników przez trzy lata te przepisy nie obowiązywały i mogli dalej korzystać z dofinansowania na przykład zakupu stada podstawowego.


POWIĄZANE

Dnia 30 czerwca br. w Łodzi w OR KRUS odbyło się wręczenie nagród Laureatom X Og...

Codzienne życie mieszkańców obok dużych drapieżników może okazać się wymagające ...

Ogłoszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę