PZHK informuje

30 maja 2003

Identyfikacja koni to domena organizacji prowadzących księgi hodowlane – tak stanowi prawo unijne. Przepisy Unii Europejskiej nakładają obowiązek identyfikowania, wśród innych zwierząt gospodarskich, również koni.

Ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej nakłada taki obowiązek na podmioty prowadzące księgi lub rejestry w przypadku koni hodowlanych oraz Polski Związek Hodowców Koni w przypadku koni w masowym pogłowiu. Polski Związek Hodowców Koni to organizacja o ponad stuletniej tradycji, społeczno – zawodowy związek hodowlany, który z nadania ministra rolnictwa, prowadzi księgi hodowlane dla 7 ras koni – małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi, śląskiej, polski koń zimnokrwisty, konik polski i huculskiej oraz rejestr hodowlany dla kuców i koni małych.

Proces wyposażenia koni w paszporty musi być zakończony przed przystąpieniem Polski do UE. Zadanie nie jest bagatelne, jeżeli dotyczy liczby podawanej przez GUS w 2001 r. czyli około 500.000 koni. Właściciel koni musi wypełnić wniosek o wydanie paszportu i przekazać ten wniosek podmiotowi prowadzącemu księgę hodowlaną - czyli w przypadku koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej do Polskiego Klubu Wyścigów Konnych w Warszawie, a w przypadku pozostałych koni do Wojewódzkich Związków Hodowców Koni zrzeszonych w Polskim Związku Hodowców Koni.

Osoba wskazana przez podmiot prowadzący księgi sporządza opis graficzny i słowny zgłoszonego konia i na tej podstawie jest paszport.

Jednym przyjętym, w odróżnieniu od innych zwierząt gospodarskich, sposobem identyfikowania konia jest porównanie osobnika z zawartym w paszporcie jego opisem graficznym i słownym. Ten sposób identyfikacji jest najtrudniejszy i najbardziej kosztowny. Od sporządzającego opis wymaga dużego doświadczenia i rzetelności. Paszport musi towarzyszyć koniowi przy każdym jego przemieszczaniu się w kraju i za granicą i być przekazywany przy zakupie konia nowemu właścicielowi.

Tworzona przez PZHK centralna baza zawierająca opis słowny i graficzny umożliwi właściwym służbom kontrolę nad przemieszczaniem się koni i w przypadku zagrożeń epizootycznych pozwoli na zlokalizowanie osobników stanowiących źródło choroby, zaś w przypadku uboju konia, ochroni konsumenta przed  spożyciem mięsa koni, którym podawano, w formie leku, substancje szkodliwe dla ludzi. Zadanie postawione przed Związkiem jest trudne i odpowiedzialne bowiem paszport zapewnia możliwość wprowadzenia konia do obrotu na krajowym i europejskim rynku


POWIĄZANE

Jak informuje ZZR KORONA, 6 grudnia 2022r. Prezes Rady Ministrów zarządzeniem nr...

Związek Zawodowy Korona jest niezadowolony z odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa w...

Nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wchodzi w życie 6 st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę