aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rejestracja zwierząt

6 maja 2005
Hodowcy owiec i kóz będą mieli obowiązek znakowania tych zwierząt i zgłoszenia tego faktu w ciągu 30 dni od urodzenia zwierzęcia; będą też musieli prowadzić księgi rejestracji tych gatunków w swoim gospodarstwie - zakłada znowelizowana ustawa o identyfikacji i rejestracji zwierząt. Dzisiaj Sejm poparł wszystkie poprawki Senatu do tej ustawy.

Senat wprowadził do znowelizowanej ustawy 8 poprawek.

Znowelizowana ustawa wprowadza przepisy dostosowujące do prawa wspólnotowego oraz porządkuje przepisy w zakresie prowadzenia ewidencji i ksiąg rejestracji zwierząt.

Ustawa zobowiązuje też Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do wydawania nieodpłatnie do 31 grudnia 2005 roku posiadaczom bydła, owiec, kóz i świń ksiąg rejestracji.

Nowelizacja wyłącza z obowiązku oznakowania i prowadzenia ksiąg jedynie posiadacza jednej sztuki trzody chlewnej, owcy lub kozy na własne potrzeby, a nie - jak dotychczas - trzech sztuk.

Przepisy wprowadzone do ustawy regulują ponadto postępowanie z kolczykami i duplikatami kolczyków zwierząt, które zostały ubite lub padły; ustawa wskazuje, kto jest odpowiedzialny za zniszczenie takich kolczyków, aby ponownie nie mogły być wykorzystywane. Ponowne wykorzystanie raz użytych do oznakowania zwierzęcia kolczyków zakłócałoby bowiem proces rejestracji i identyfikacji zwierząt.

Teraz ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

POWIĄZANE

Jak podaje resort rolnictwa dziś mija termin na określenie w systemie IRZ przezn...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Aleksander Dargiewicz, Prezes KRAJOWEGO ZWIĄZKU PRACODAWCÓW – PRODUCENTÓW TRZODY...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę