aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rosja sprowadza z Polski coraz więcej trzody chlewnej

8 listopada 2004

Rosyjscy importerzy starają się obejść limit przywozu mięsa, sprowadzając nieobjętą limitem trzodę chlewną. Na razie import żywych zwierząt nie jest zbyt duży, ale rośnie w ogromnym tempie - 400 proc. rocznie.

Głównym dostawcą trzody jest Polska - poinformowała w piątek gazeta "Wiedomosti".

W końcu 2002 roku, gdy rosyjski rząd wprowadził kwotowanie importu mięsa, tamtejsi analitycy zwracali uwagę, że importerzy będą starali się obejść przepisy sprowadzając żywe świnie, których import nie jest ograniczony, a stawka celna wynosi jedynie 5 proc. od ich wartości.

Według instytutu koniunktury rynku rolnego, w 2002 roku do Rosji trafiło 404,5 t trzody chlewnej, w 2003 roku - 2674 t. A w pierwszych ośmiu miesiącach 2004 roku - 5525 t, tj. cztery razy więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Około 95 proc. dostaw pochodzi z Polski. Zdaniem dyrektora Siergieja Juszyna z narodowego stowarzyszenia mięsnego (NMA), w 2004 roku import trzody chlewnej, głównie z Polski, wzrośnie jeszcze 4-krotnie - napisała gazeta.

Na razie rosyjskie ministerstwo rolnictwa nie widzi zagrożenia w przywozie trzody, argumentując, że import jest niewielki, a część zwierząt przywożona jest jako sztuki zarodowe, które mają służyć do dalszej hodowli.

Od kwietnia 2003 roku import mięsa przez Rosję jest limitowany. W 2004 roku limit przywozu wieprzowiny wynosi 450 tys. ton. Cło na to mięso sprowadzane w ramach limitu wynosi 15 proc., ale nie mniej niż 0,25 euro/t. Natomiast cło na dostawy pozalimitowe wynosi 80 proc. od wartości, nie mniej niż 1,06 euro/t.

Polska wysyła do Rosji mięso w ramach kwoty przyznanej dla Unii Europejskiej. Została ona określona dla całej Unii na 227 tys. 300 ton. Zapotrzebowanie Rosji na wieprzowinę oceniane jest na 550 tys. ton rocznie.


POWIĄZANE

Jak podaje resort rolnictwa dziś mija termin na określenie w systemie IRZ przezn...

Komisja Europejska zezwoliła wzeszłym tygodniu, 26 stycznia 2024r. na stosowanie...

Aleksander Dargiewicz, Prezes KRAJOWEGO ZWIĄZKU PRACODAWCÓW – PRODUCENTÓW TRZODY...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę