aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosja stawia w 2005 r. na rozwój chowu trzody

4 stycznia 2005

Najważniejszymi celami rosyjskiego rolnictwa w 2005 roku jest rozwój chowu trzody chlewnej, wzrost zbiorów zbóż oraz stały rozwój terenów wiejskich.

Wynika z wywiadu z ministrem rolnictwa Rosji Aleksiejem Gordiejewem, zamieszczonego na stronach oficjalnego portalu rosyjskiego rządu.

Jak poinformował Gordiejew, ubiegły rok był pomyślny dla rosyjskiego rolnictwa, odnotowano pozytywne tendencje w rozwoju kompleksu gospodarki żywnościowej. W 2004 roku w Rosji zebrano około 77 mln ton zbóż, tj. o prawie 13 proc. więcej niż w 2003 roku.

Wzrosło także pogłowie świń, owiec i kóz oraz drobiu. Wprowadzone w 2003 roku kwotowanie importu mięsa przyniosło pozytywne rezultaty dla rosyjskiego rynku. I tak wzrasta produkcja drobiu i powstają nowe fabryki drobiu - powiedział w wywiadzie minister.

Rosja chce postawić na zwiększenie produkcji mięsa, a zwłaszcza wieprzowiny, by uniezależnić się od importu. Obecnie około 43 proc. spożywanego mięsa pochodzi z importu, w tym wieprzowina stanowi 65 proc.

Istotnym zadaniem będzie także ustabilizowanie sytuacji na rynku zbóż oraz podniesienie przejrzystości handlu ziarnem. Gordiejew potwierdził, że państwo w 2005 roku będzie prowadziło interwencję na rynku zbóż, na którą przeznaczy 6 mld rubli (158,7 mln euro).

Zdaniem Gordiejewa, "istnieje duży problem związany z dysparytetem cen na energię, środki produkcji rolnej". Ministerstwo wraz z organami miejscowej władzy ma zamiar wypracować propozycje rozwiązań dotyczących regulacji cen na produkcję przemysłową i usługi dla rolnictwa.


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę