EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Rozmowy z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych

13 lutego 2008
Szefowie rolniczych związków i organizacji rolniczych byli wczoraj gośćmi ministra Marka Sawickiego. Minister zaprosił szefów wszystkich organizacji, które współpracują z ministerstwem. Głównym tematem rozmów była sytuacja na rynku wieprzowiny. W przerwie spotkania odbyła się konferencja prasowa podczas której minister Marek Sawicki przedstawił działania podejmowane na rzecz poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że obecnemu rządowi udało się skutecznie porozumieć z Rosją w kwestii zniesienia embarga na import do Federacji Rosyjskiej mięsa surowego – nieprzetworzonego. Podpisanie stosownych dokumentów zostało uzgodnione w trakcie spotkania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z Ministrem Rolnictwa Federacji Rosyjskiej Aleksiejem Gordiejewem, które odbyło się w dniu 12 grudnia 2007 r.
W połowie grudnia ubiegłego roku na polską wieprzowinę – świeżą i zamrożoną - otwarto także rynek USA. Polska jest jednym z niewielu krajów, które mogą eksportować wieprzowinę na rynek amerykański. (Polska została uznana za wolną od choroby pęcherzykowej świń i klasycznego pomoru świń).
Już 1 lutego br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłał do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek, aby zbadano czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup żywca wieprzowego nie naruszają zasad konkurencji. We wniosku czytamy m.in. „…istnieją uzasadnione obawy, że rynek żywca wieprzowego w Polsce nie funkcjonuje prawidłowo, gdyż podmioty skupujące oferują ceny skupu nie wynikające z obiektywnych uwarunkowań rynkowych”.
Od początku lutego funkcjonuje – powołana z inicjatywy Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi – Komisja Porozumiewawcza, która jest forum służącym do poszukiwania kolejnych skutecznych rozwiązań na tym rynku. Wspólnie z przedstawicielami branży, Minister Rolnictwa podejmuje zdecydowane działania by wyeliminować negatywne zjawiska przyczyniające się do niskich cen w skupie żywca. W skład komisji wchodzą przedstawiciele związków producentów, zakładów ubojowych oraz przetwórców z sektora wieprzowiny, a także reprezentanci wielkopowierzchniowych sieci handlowych. W pierwszym rzędzie komisja zajmie się kwestią certyfikacji jakości mięsa oraz właściwego etykietowania.
Warto przypomnieć, że pod koniec ubiegłego roku zaczął funkcjonować mechanizm dopłat do prywatnego składowania wieprzowiny. Instrument ten zastosowano w Polsce po raz pierwszy od czasu akcesji (ostatni raz był stosowany jeszcze w „Starej Unii”, na przełomie lat 2003/2004). W ramach mechanizmu polscy operatorzy złożyli wnioski o objęcie dopłatami składowania 6 148 ton mięsa wieprzowego.
Ponadto, z dniem 30 listopada 2007 r. uruchomiono refundacje do eksportu tusz, półtusz i elementów. Od momentu wprowadzenia refundacji wywozowych do eksportu mięsa nieprzetworzonego do końca stycznia br., Agencja Rynku Rolnego wydała 233 pozwolenia na eksport z refundacją łącznie 10,4 tys. ton mięsa wieprzowego. Najwięcej pozwoleń - 169, na łączną ilość 6,4 tys. ton - dotyczyło wywozu do Rosji. Wydane pozwolenia dotyczyły także wywozu m.in. do Republiki Korei (28 pozwoleń, łącznie na 1,7 tys. ton), Kazachstanu (14 pozwoleń, 710 ton) oraz Japonii (14 pozwoleń, 609 ton). Szef resortu poinformował, że wystąpił dziś do pani komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Mariann Fischer Boel z wnioskiem o zwiększenie stawek refundacji eksportowych do świeżego i zamrożonego mięsa wieprzowego. Wniosek ten zamierza także przedstawić na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE.
Minister Marek Sawicki poinformował także o podejmowanych przez resort zdecydowanych działaniach w celu promocji polskiej wieprzowiny ze szczególnym uwzględnieniem rynków wschodnich. Planowane jest uczestnictwo w 2008 roku w ośmiu imprezach targowych sektora rolno – spożywczego organizowanych na terenie Federacji Rosyjskiej. Zostaną wznowione prace nad ustawą o funduszach promocji artykułów rolno-spożywczych.
Podkreślił również, że przygotowywane są propozycje zmian ustawowych, które będą zachęcać rolników do tworzenia grup producenckich.
Ponadto podczas wczorajszego spotkania omawiano sytuację na rynku drobiu, sprawy dotyczące zwiększenia kwoty mlecznej oraz GMO.


POWIĄZANE

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...

Z nowego sprawozdania EFSA wynika, że unijny sektor hodowli spełnia wymagania us...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę