informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ruszy zwalczanie Aujeszkiego

17 lipca 2007
Od przyszłego roku rusza ogólnopolski program zwalczania choroby Aujeszkiego u świń. To dobra informacja dla hodowców, których jak na razie obowiązuje zakaz eksportu żywych zwierząt i świeżego mięsa niemal do wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Rozpoczęcie programu odblokuje możliwość handlu. Na uruchomienie zwalczania choroby przewidziano 200 milionów złotych.

Choroba Aujeszkiego niegroźna dla człowieka ale dziesiątkuje stada. Spośród krajów Unii Europejskiej tylko Bułgaria i Rumunia nie rozpoczęły jej zwalczania. Większość państw wspólnoty walkę już zakończyła. Efekt to zamknięcie granic przed naszym tucznikami.

- Nie możemy tego wyeksportować do Niemiec, gdzie dalej jest dużo wyższa cena niż w Polsce, odczuwają deficyt żywca i moglibyśy spokojnie około 2 milionów sztuk rocznie na tamten rynek sprzedawać – mówi Tadeusz Blicharski, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”

Eksport będzie mógł być jednak wkrótce uruchomiony twierdzi Inspekcja Weterynaryjna. W pierwszej kolejności otworzą się rynki tych państw, które są w trakcie zwalczania choroby. Uruchomienie programu jak i jego kontynuacja, będzie nas kosztowała co najmniej 200 milionów złotych.

Ewa Lech Główny Lekarz Weterynarii: - Mówiąc o realizacji programu, to mówię o właściwych szkoleniach, o badaniach laboratoryjnych, o dowozie, o kosztach pobrania...

W województwie śląskim, jako pierwszym w kraju ma rozpocząć się zwalczanie choroby. Badania hodowli w kolejnych regionach Polski mają zostać przeprowadzone do końca przyszłego roku.POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie dopłat za dobrostan zwier...

29 marca w Śląskowie k. Jutrosina nastąpiło otwarcie nowoczesnej fermy trzody ch...

Zima dobiegła końca, a temperatury są coraz wyższe. O ile dla większości rolnikó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę