Rynek baraniny powoli się ożywia.

16 sierpnia 2004

Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa teraz mamy ponad 330 tys. sztuk owiec. W drugiej połowie roku pogłowie może zacząć rosnąć, bo wzrosły ceny skupu, a i zachętą do rozwijania produkcji są unijne dopłaty. A to byłoby bardzo pożądane - mówią Włosi - nasi główni odbiorcy baraniny i jagnięciny.

W zeszłym roku produkcja żywca baraniego wyniosła ponad 6 tys. ton. To 15% więcej niż rok wcześniej. Jeśli wzrost się utrzyma, a według prognoz, tak właśnie będzie, to mamy szansę na dużo większy eksport do krajów Unii. Jest o co walczyć, bo aż 10% unijnego rynku baraniny czeka na towar. Tylko w zeszłym roku wyeksportowaliśmy prawie 120 tys. sztuk żywych owiec.

W 2003 wzrosły ceny skupu żywca baraniego. Średnia cena kształtowała się na poziomie 6,53 zł za kilogram. Podwyżka wynika głównie ze wzrostu cen żywca baraniego na włoskim rynku, gdzie pogłowie owiec zostało zredukowane przez choroby.

W zeszłym roku skupiono ponad 340 ton wełny, w porównaniu z rokiem 2002 to wzrost o 40%. Średnia cena skupu wynosiła 2,67 zł. Według producentów, jeśli tendencja ta się utrzyma, to produkcja wełny w Polsce znów stanie się opłacalna.


POWIĄZANE

Jak informuje ZZR KORONA, 6 grudnia 2022r. Prezes Rady Ministrów zarządzeniem nr...

Związek Zawodowy Korona jest niezadowolony z odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa w...

Nowa ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wchodzi w życie 6 st...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę