EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Sejm debatował nad sytuacją producentów trzody

28 listopada 2002

W cieniu debaty budżetowej Sejm rozmawiał o sytuacji rolników produkujących trzodę. Gradem pytań został obrzucony Józef Pilarczyk – wiceminister rolnictwa. W zasadzie większość posłów pytała co zrobi rząd i ARR, żeby wzrosła cena tuczników.

Posłowie oczekiwali, że Józef Pilarczyk odpowie nie tylko im, ale także rolnikom jak Agencja Rynku Rolnego będzie interweniowała w przyszłym roku. Dziś jej starania o to, żeby ceny tuczników nie spadały kończą się niepowodzeniem. Minister tego nie krył. Produkcja na znacznie większym poziomie będzie pogrążać producentów trzody chlewnej – powiedział. 

Od stycznia do lipca przybyło w Polsce ponad milion sztuk trzody. Dlatego Józef Pilarczyk uważa, że trzeba zahamować podaż. Trzeba rozszerzyć zakres interwencji, ale obniżyć cenę. Ta informacja na pewno dla rolników jest bardzo ważna, ale chyba nie zbyt dobra. Logiczne byłoby, ażeby interwencje rozszerzyć, a obniżyć ceny interwencyjne. Musi być taka konsekwencja – dodał minister. 

Agencja Rynku Rolnego ma na przyszły rok ustalić zakres interwencji i podać ceny. Jednak szczegóły nie są jeszcze znane. W tym roku Agencja Rynku Rolnego skupiła 90 tys. ton wieprzowiny za 500 mln zł. 


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych żwrócił się do resortu rolnictwa o stworzeni...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę