Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Sejm za bardziej humanitarnym transportem zwierząt

11 grudnia 2006

Bardziej humanitarny sposób transportu zwierząt na terenie Unii Europejskiej i do krajów trzecich - zakładają znowelizowane w piątek przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt i ustawa o ochronie zdrowia zwierząt.

Za nowelizacją głosowało 410 osób, jedna wstrzymała się od głosu.

Przepisy te wprowadzają do krajowego prawa przepisy unijne. Rozporządzenie Rady UE określa sposób przewożenia i obchodzenia się ze zwierzętami podczas transportu w zależności od gatunków zwierząt, ich stanu fizjologicznego czy stanu zdrowia itp.

Powiatowi lekarze będą mieć obowiązek m.in. wydawania zezwoleń dla przewoźników, licencji dla kierowców i osób obsługujących zwierzęta w czasie transportu oraz świadectw zatwierdzenia transportu drogowego.

Nowelizacja nakłada kary na przewoźników (grzywnę lub karę aresztu), którzy nie będą przestrzegać zasad przewozu zwierząt. Ponadto przepisy zakazują znakowania zwierząt przez wypalanie lub wymrażanie znaków.

Nakazują też bardziej humanitarny ubój zwierząt. Przewiduje się obowiązek wyodrębnienia pomieszczeń do przetrzymywania zwierząt oraz pomieszczenia do ich ogłuszania i wykrwawiania. Według propozycji, w jednym pomieszczeniu będzie moż liwe wykonanie ogłuszenia i wykrwawienia bez względnej zwłoki (aktualnie czynności te wykonuje się w dwóch różnych miejscach) tak aby zwierzę nie odzyskało świadomości. Ma to skrócić cierpienie zwierząt.

Wiceminister rolnictwa Marek Chrapek mówił w czwartek w Sejmie, że resort nie spieszył się z przedstawieniem nowelizacji, gdyż KE przygotowuje zmiany przepisów rozporządzenia, co wymagałoby wprowadzenia kolejnych zmian do ustawy.

Ministerstwo Rolnictwa zakłada, że większość proponowanych przepisów, tak jak unijne rozporządzenie, wejdzie w życie 5 stycznia 2007 r.


POWIĄZANE

Na początku września w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina ...

Pogłowie świń, a tym samym produkcja trzody chlewnej, spadła w całej Unii Europe...

Na unijnym rynku trzody chlewnej presja cenowa stopniowo ustępuje. W notowaniach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę