Spadek cen wieprzowiny

6 września 2005

Od zachodu powiało obniżkami. W Niemczech czy Holandii ceny elementów wieprzowych spadły średnio 0 5 eurocentów za kilogram. A wyjątkowo niski kurs euro jest dobrą zachętą dla kupujących. Sporo zakładów wspomaga się więc tańszym surowcem z zagranicy.

W naszych firmach położonych na zachodnich terenach Polski już widać tego efekty. Producenci żywca wieprzowego za kilogram tuczników dostają około 4 złotych. Zupełnie inna sytuacja panuje na wschodzie kraju. Tu przetwórcom cały czas psują szyki pośrednicy, którzy podkupują towar oferując nieco wyższe niż rynkowe ceny. I wysyłają tuczniki do Obwodu Kaliningradzkiego czy na Ukrainę.

Dlatego o obniżkach nie ma nawet co marzyć. Można przymierzać się jedynie do podwyżek - mówią z goryczą w zakładach mięsnych. Ale czy mają one jakikolwiek sens, skoro są tak duże problemy z zakupami odpowiednich ilości żywca wieprzowego? Kupujemy wszystko co ma ogon i uszy - przekonują przetwórcy i cały czas boleją nad jakością dostarczanych do punktów skupu świń. Mimo to ceny we wschodnim pasie sięgają 4 złotych 40 groszy za kilogram tuczników. Kiedy zmiana tendencji? W większości opinii świńska górka wyrośnie dopiero na początku przyszłego roku.

Średnie ceny tuczników w klasie R cały czas utrzymują się powyżej 5 złotych za kilogram. W większości zakładów to ceny stabilne przynajmniej od 3 tygodni. Na targowiskach bez większych zmian. Najtańsze prosięta oferowano na Podlasiu i w Świętokrzyskiem. Tam parę wyceniano na 200 złotych. Również na Podlasiu znaleźliśmy ceny maksymalne.


POWIĄZANE

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przy cichym zezwoleniu ministra ro...

Będą zmiany we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajn...

Rolnicy związani z OPZZ RI opuścili w środę posiedzenie komisji. Zarzucali resor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę