Spokojnie i drogo na rynku wieprzowiny

22 sierpnia 2005

Spokojnie i drogo - tak zaczął się tydzień na giełdach handlujących wieprzowiną. Zbyt jest marny - mówią producenci. W kraju nie ma zainteresowania tłuszczami czy skórkami.

Magazyny są nimi przepełnione, ale to przestaje martwić producentów, którzy już nie usiłują pozbyć się towaru. Powód? Zbliża się jesień i w powietrzu czuć już ożywienie handlu. Ceny najtańszych elementów systematycznie rosną, a wszystko za sprawą kupców z Ukrainy, którzy ostrożnie badają rynek. Pytają o ceny i składają pierwsze zamówienia.

Czekamy na kolejnych partnerów ze wschodu - mówi Barbara Węgiel z Netbrokers w Krakowie, ale nie wiadomo jak w obecnej sytuacji politycznej zachowa się Białoruś i Rosja, które do tej pory były jednymi z naszych największych odbiorców tego typu mięs. Zakłady mięsne, którym brakuje elementów wieprzowych posiłkują się importem. Bardzo dobrze sprzedają się przodki, łopatka, schab i szynka. Producenci wolą mięso z Danii, Belgii i Holandii, bo jest tańsze od krapjowego, a jakość ma bardzo wysoką.


POWIĄZANE

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS pogłowie świń w grudniu 2017 r. wyniosło 11,9 ml...

Prawie o 42 proc. wzrósł w ubiegłym roku eksport mięsa z Rosji, osiągając 237 ty...

Za dwa tygodnie wejdzie w życie ministerialne rozporządzenie w sprawie restrykcy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę