a_bio_expo_Ptak

Spotkania dotyczące sytuacji na rynku wieprzowiny

24 stycznia 2008
Aktualna sytuacja na rynku wieprzowiny to temat omawiany podczas dwóch, wczorajszych spotkań ministra Marka Sawickiego. Pierwsze spotkanie ze związkami i organizacjami rolniczymi odbyło się w godzinach porannych. Natomiast po południu gośćmi ministra M. Sawickiego byli przedstawiciele związków producentów trzody chlewnej, zakładów ubojowych oraz przetwórczych z sektora wieprzowiny. W spotkaniu uczestniczyli również podsekretarz stanu Artur Ławniczak oraz główny lekarz weterynarii Ewa Lech.
Dyskutowano zwłaszcza o przyczynach, zaobserwowanego ostatnio, spadku ceny skupu żywca wieprzowego, jak również o możliwościach zapobieżenia takiej sytuacji w przyszłości. Uczestnicy spotkania zgłosili postulaty, które, ich zdaniem, przyczynią się do długofalowej poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny. Znalazły się wśród nich m.in. kwestie  dotyczące utworzenia giełdy żywca, etykietowania mięsa, upowszechniania zawierania umów kontraktacyjnych oraz utworzenia niezależnej jednostki ds. klasyfikacji tusz. Poruszono także problem rynku rosyjskiego. Przedstawiciele producentów i przetwórców stwierdzili potrzebę nawiązania ściślejszej współpracy ze służbami weterynaryjnymi w celu intensyfikacji handlu mięsem z Rosją.
Uczestnicy spotkania wypracowali zasady nowego systemu współpracy pomiędzy resortem, a organizacjami producentów i przetwórców. Mówiono o konieczność włączenia przedstawicieli sieci wielkopowierzchniowych do rozmów o sytuacji na rynku wieprzowiny oraz o sposobach jej poprawy. Zapowiedziano powołanie Komisji Porozumiewawczej, która będzie monitorować sytuację, jak również koordynować bieżące spotkania przedstawicieli sektora. Za ważną, uznano potrzebę zintensyfikowania działań na rzecz promocji polskiego mięsa. Podkreślano konieczność  zapewnienia w naszych ambasadach silniejszej kadry radców rolnych.


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych żwrócił się do resortu rolnictwa o stworzeni...

Czasy, w których rolnik spontanicznie dobierał kierunek upraw i zasiadał do wios...

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę