EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Szybki przegląd stada krów

15 lipca 2002

Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie propaguje wśród rolników Opolszczyzny nowoczesną metodę szybkiego przeglądu stada krów, celem prawidłowego zarządzania reprodukcją. System został podpatrzony u amerykańskich farmerów i przeniesiony na nasz rodzimy grunt.

Zaopatrujemy naszych rolników w bardzo starannie wykonany kolorowy diagram, który wiesza się w oborze. Każda z krów i jałówek ma na nim swoje miejsce i sposób oznaczenia w jakim czasie cyklu się znajduje. To bardzo ułatwia szybki przegląd stada i prawidłowe zarządzanie reprodukcją w ciągu roku. Diagramy takie w powiecie nyskim znajdują się już w Goświnowicach, Kępnicy, Białej Nyskiej, Fronczkowie, Ujeźdźcu i Biechowie. – powiedziała nam szefowa TODR w Nysie, Danuta Kruszelnicka-Majnusz.

Diagram, w kształcie koła został zaprojektowany na 366 dni w cyklu dziennym i wszystkie najważniejsze okresy reprodukcyjne są odpowiednio zaznaczone. Każda krowa ma 4 pinezki o różnych kolorach, które przedstawiają kolejno: okres po wycieleniu, krycie, zdiagnozowaną ciążę oraz tzw. zasuszenie. 

Posługiwanie się diagramem nie jest skomplikowane, a bardzo ułatwia planowanie reprodukcji w stadzie. Do każdego ze schematów dołączona jest instrukcja. Pomocą służą także pracownicy Ośrodka Doradztwa Rolniczego.


POWIĄZANE

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...

Wniosek KRIR w sprawie ekoschematu obszary z roślinami miododajnymidar dla pszcz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę