Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Tanie świnie

3 października 2002

Średnio 3,40 zł za kilogram żywca wieprzowego płaci Agencja Rynku Rolnego, która od 1 października uruchomiła interwencyjny skup żywca. Hodowcy oraz posłowie z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi twierdzą, że to za mało.

W tym roku to kolejna faza interwencji na rynku wieprzowiny. ARR prowadziła już skup interwencyjny wiosną i latem. Wtedy skupiła 92 tys. ton mięsa, mimo że plan na I półrocze zakładał zakupy w granicach 60-80 tys. ton.

Jesienny skup interwencyjny ma objąć 55 tys. ton półtusz, co oznacza, że łącznie w tym roku w ramach interwencji agencja skupi ponad 140 tys. ton wieprzowiny. Będzie to kosztować 800 mln zł, z czego znaczna część pochodzi z kredytów bankowych.

Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa uważają, że proponowana  cena jest skandaliczna w porównaniu z cenami żywca na rynku ( od 3,30 do 3,50 zł za kilogram). Skup interwencyjny ma zapobiec "tąpnięciu" cen i powodować łagodzenie spadku cen. Minimalna opłacalność przy proponowanych cenach jest zachowywana – twierdzi jednakże Marek Kozikowski, wiceprezes ARR.

Marek Kozikowski twierdzi, że w przyszłym roku Agencja chce skupić w systemie interwencyjnym 150 tys. ton półtusz wieprzowych, czyli o 10 tys. ton więcej niż zaplanowała na ten rok: Ten rok nie jest jeszcze rokiem najwyższej "świńskiej górki", gorzej będzie w przyszłym – ostrzega.

Jednak ceny skupu żywca ustalone przez ARR na jesień są niższe niż w poprzedniej fazie skupu. Dlatego w niektórych województwach skup interwencyjny może się opóźnić, ponieważ trwa jeszcze poprzednia akcja.


POWIĄZANE

7. kwietnia 2021 r. Komisja Europejska dała zielone światło dla 1,74 mld euro (1...

Jak wynika z danych Eurostat całkowita roczna produkcja mięsa wieprzowego w roku...

W dniu 30 marca 2021 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych mając na uwadze napł...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę