aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa i Cogeca o unijnej polityce w zakresie jakości powietrza

3 listopada 2015


W reakcji na głosowanie w Parlamencie Europejskim nad przeglądem unijnej polityki w zakresie jakości powietrza, Copa i Cogeca powiedziały, że wynik głosowania stanowi krok we właściwym kierunku, jednak nadal może poważnie zagrozić unijnemu sektorowi hodowli.


Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział „Uważamy, że wynik głosowania Parlamentu Europejskiego nad metanem w ramach dyrektywy w sprawie krajowych poziomów emisji (NEC) jest korzystny. Wzywamy Komisję do reakcji na ten sygnał. Nadal jednak bardzo niepokoją nas cele w zakresie redukcji emisji amoniaku, które są dla nas poważnym wyzwaniem i stanowią zagrożenie dla produkcji żywności w krytycznym momencie, gdy zapotrzebowanie na żywność na świecie ma wzrosnąć o 60% do 2050 r.”

„Musimy zagwarantować sprawiedliwy, opłacalny podział obciążeń między państwa członkowskie, czego brakuje w aktualnym wniosku Komisji Europejskiej. Co więcej, wniosek ten w niewystarczającym stopniu uwzględnia wcześniejsze wysiłki poczynione przez sektor na szczeblu krajowym w zakresie walki z emisjami. Ograniczyliśmy emisje amoniaku o prawie 30% od 1990 r.,” wyjaśnił.

„W aktualnym kształcie, wniosek Komisji drastycznie przyśpieszy zmiany zachodzące w strukturach gospodarstw ze względu na fakt, że redukcja emisji amoniaku nie jest opłacalna w odniesieniu do korzyści i kosztów, co zostało podkreślone w ocenie skutków Komisji. Najbardziej ucierpią małe i średnie gospodarstwa. Nie jest to również dobre dla środowiska, gdyż jeśli produkcja spadnie w Europie, popyt w UE i na świecie zostanie zaspokojony importami spoza Wspólnoty, gdzie obowiązują mniej rygorystyczne przepisy środowiskowe niż u nas. Oczywiście nie jest to także korzystne ani dla gospodarki ani dla całego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek dojdzie do głosu w ramach tych dyskusji. Z przyjemnością wpłyniemy na kurs debaty z Radą UE,” zakończył.

POWIĄZANE

Na rynku rolnym w październiku, w porównaniu z wrześniem 2015 r., wzrosły ceny w...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...

581 wniosków na kwotę ok. 334 mln zł wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Mode...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę