CTR_80917

Unia wypędza ptaki

20 maja 2004

W pomieszczeniach inwentarskich nie mogą przebywać inne zwierzęta niż gospodarskie - taki jest wymóg Unii Europejskiej. Niedopuszczalna jest w chlewni czy w oborze obecność szczurów, myszy, ale też jaskółek.

W polskich oborach, chlewniach i owczarniach często można spotkać charakterystyczne gniazda jaskółek. Ptaki wlatują i wylatują przez otwarte okna lub wolne przestrzenie pod dachem, budują gniazda, odchowują młode. - Ponieważ jaskółki roznoszą choroby, najczęściej salmonellozy, trzeba przed nimi zabezpieczyć budynki inwentarskie - mówi Bogumiła Mikołajczak, kujawsko-pomorski wojewódzki lekarz weterynarii. - Niedopuszczalne są ptaki i inne zwierzęta, na przykład owady w tak zwanej strefie czystej obory, czyli w pomieszczeniu, gdzie stoją schładzalniki do mleka. Rolnicy już o to dbają, drzwi są szczelne, w oknach siatki.

Do tej pory jednak nikomu nie przeszkadzały gniazda jaskółek w samej oborze czy chlewni. Przepisy unijne tego zabraniają. - Nie likwiduje się gniazd wtedy, kiedy ptaki odchowują młode - przestrzega Bogumiła Mikołajczak. - Trzeba poczekać i kiedy opuszczą gniazdo, zlikwidować je. A następnie nie dopuścić, żeby ptaki ponownie osiedliły się w oborze czy chlewni.
Wojewódzki lekarz weterynarii obiecuje, że w tym roku weterynarze nie będą karali rolników za jaskółcze gniazda. - Spokojnie - mówi Mikołajczak. - Jaskółki na pewno nie będą przeszkodą we wprowadzaniu mleka czy mięsa na rynek.

Tymczasem w Internecie rozgorzała już dyskusja nad koniecznością likwidacji jaskółczych gniazd. Pojawiły się też różne propozycje, jak wyprowadzić w pole Unię: "Można nad gniazdem zawiesić zegar, przeciągnąć dwa sznureczki do gniazda i będzie zegar z jaskółką" - to jeden z pomysłów internautów.


POWIĄZANE

Od miesiąca w Polsce nie stwierdzono nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (AS...

Rosnąca konsumpcja drobiu napędza rozwój i inwestycje w polskim przemyśle drobia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę