aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W sprawie Giełdy Żywca Wieprzowego

25 czerwca 2008

W sprawie Giełdy Żywca Wieprzowego
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej ,,POLSUS’’ wystosował pismo
do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Gospodarki w sprawie internetowej giełdy żywca wieprzowego. Poniżej przedstawiamy jego treść:

Rynek trzody chlewnej jest jednym z najważniejszych elementów rolnictwa a zarazem jest bodaj w najmniejszym stopniu objęty regulacjami i właściwymi dla transakcji zasadami prawnymi. Wpływa to negatywnie na stabilność nie tylko samej branży produkcji i przetwórstwa trzody chlewnej ale także na rozliczne branże pokrewne i współpracujące, zależne od rynku trzody chlewnej.
Podejmowane liczne działania, które miały na celu stabilizację rynku trzody chlewnej w Polsce, nie przyniosły do tej pory żadnych wymiernych efektów. Największe oczekiwania związane były z nowymi wzorami umów kontraktacyjnych. Jednakże niechęć zakładów mięsnych do wprowadzenia w umowie elementu cenowego spowodowała, że nadal obowiązują umowy bez żadnych zapisów o gwarantowanej cenie transakcji.
Wzorem wielu krajów gdzie dążono do zwiększenia stabilności rynku trzody poprzez wprowadzenie giełdowych transakcji, także w Polsce podjęto działania na rzecz utworzenia i otwarcia giełdy żywca wieprzowego.
Giełdę żywca w formie internetowej, korzystając z patronatu Ministra Rolnictwa i Wsi Pana Marka Sawickiego, otwarto 29 maja bieżącego roku. Uruchomienie narzędzia jakim jest platforma internetowa służąca obrotowi żywcem wieprzowym wymagało pracy zarówno specjalistów z Warszawskiej Giełdy Towarowej jaki i przedstawicieli organizacji zrzeszających i broniących interesów hodowców i producentów trzody chlewnej - PZHiPTCh „POLSUS”, KRIR.
Po raz kolejny zwracamy się do Pana Ministra, jako osoby patronującej inicjatywie giełdy żywca, o zobowiązanie zakładów mięsnych biorących udział w zakupie żywca na rezerwy państwowe do korzystania z narzędzia, jakim jest internetowa giełda żywca wieprzowego.
Wdrożenie do systemu zakupów na potrzeby rezerw państwowych giełdy żywca wieprzowego stanowiłoby dowód na poparcie podjętej inicjatywy, zmierzającej do stabilizacji rynku wieprzowiny. Proponujemy aby Agencja Rezerw Materiałowych przy pracach nad projektem rocznych planów rzeczowych i finansowych tworzenia rezerw oraz gospodarowania nimi podjęła dialog ze stronami porozumienia (PZHiPTCh „POLSUS”,
e-WGT, KRIR) w ramach, którego rozpoczęto by prace nad tworzeniem i wdrażaniem do szerszego użycia giełdy żywca wieprzowego. Wspólnie można by opracować system mający na celu wykorzystanie internetowej platformy zarówno przy zakupach materiału rzeźnego jak i sprzedaży półtusz wieprzowych tworząc w ten sposób z giełdy narzędzie o wymiarze państwowym.
Zaprzepaszczenie szansy wykorzystania tak nowoczesnego narzędzia, jakim jest internetowa giełda żywca wieprzowego stanowiłoby dla nas niewytłumaczalny krok wstecz w dążeniach zmierzających do zniwelowania niekorzystnych czynników, wpływających bezustannie na destabilizację rynku żywca wieprzowego.
Do tej pory w Polsce brak giełdy rolno spożywczej, na której ustalane byłby ceny na wieprzowinę, uniemożliwiał branie pod uwagę cen giełdowych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR). Kreowana na platformie internetowej cena równowagi rynkowej wynikająca z negocjacji cenowych pomiędzy producentem a zakładem mięsnym stanowi najlepsze odzwierciedlenie nastrojów rynkowych, dając wymierną informację na temat zmian cenowych nie tylko w wymiarze tygodniowym ale i dziennym.
W związku z powyższym sugerujemy aby w publikowanym przez MRiRW ZSRIR bezwzględnie wykorzystać dane pochodzące z giełdy żywca wieprzowego. MRiRW podejmując się honorowego patronatu nad giełdą powinno w ten sposób zaznaczyć istotną rolę jaką odgrywa giełda żywca wieprzowego dla branży trzodowej, umożliwiając w ten sposób dotarcie do bezapelacyjnie najrzetelniejszej informacji rynkowej.
Postulujemy aby nasze propozycje dotyczące wykorzystania giełdy żywca wieprzowego zarówno w procesie zakupów na rezerwy państwowe jak również przy podawaniu notowań cenowych przez ZSRIR zostały wpisane w strategię MRiRW dla sektora wieprzowiny, jako istotne elementy zmierzające do stabilizacji cenowej na rynku wieprzowiny.
Liczymy na aktywne włączenie się zarówno Ministerstwa Rolnictwa jak i Ministerstwa Gospodarki w proces wykorzystania przez Państwo narzędzia jakim jest giełda żywca wieprzowego. "
Tadeusz Blicharski
Dyrektor biura PZHiPTCh „POLSUS”


POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę