W sprawie refundacji kosztów utylizacji

3 marca 2008
Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolnicze wystąpił  do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z wnioskiem  o uwzględnienie refundacji kosztów utylizacji padłych sztuk zwierząt gospodarskich poniesionych po 1 stycznia 2008 r. do czasu zawarcia w dn. 24-25 stycznia br. umów z zakładami utylizacyjnymi świadczącymi swe usługi z dopłatą ARiMR.
Jak podkreśla Zbigniew Ziejewski , prezes WMIR sprawa ta jest niezwykle istotna dla producentów rolnych, którym w okresie 1-23 stycznia 2008 r. padło (z różnych przyczyn) zwierzę gospodarskie. Największe koszty ponosili hodowcy dużych zwierząt takich jak bydło, czy konie i szczególnie dla nich była to podwójna strata – utrata zwierzęcia oraz pokrycie w całości kosztów związanych z jego utylizacją.
- Rozwiązanie tego problemu w roku bieżącym, poprzez zapewnienie refundacji kosztów związanych z utylizacją zwierząt gospodarskich w okresie, w którym brak było podpisanych umów, będzie dla rolników przykładem sposobu ubiegania się o refundację kosztów utylizacyjnych w latach następnych, jeśli ponowie wystąpi podobna sytuacja – mówi Zbigniew Ziejewski.
Zdaniem samorządu rolniczego Warmii i Mazur , konieczne jest kompleksowe rozwiązanie sytuacji, w której rolnicy nie mogą zastosować w praktyce przysługującego im prawa do skorzystania z firmy utylizacyjnej świadczącej swoje usługi z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w okresie, kiedy wygasły umowy podpisane w danym roku kalendarzowym, a nowe nie zostały jeszcze zawarte. Najlepszym rozwiązaniem zdaniem WMIR byłoby wprowadzenie w umowach z zakładami utylizacyjnymi zapisu gwarantującego dokonywanie usług na dotychczasowych zasadach do czasu wyboru przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nowych firm świadczących te usługi.


POWIĄZANE

W Minsterstwie Rolnictwa doszło wczoraj do kolejnego w ostatnich dniach spotkani...

- Eksperci ostrzegają: Branżę rolniczą czeka wzrost zadłużenia. Upadnie wiele ro...

GRUPA EKSPERTÓW UE WZYWA DO WIĘKSZEJ DYWERSYFIKACJI EKSPORTU W SEKTORZE TRZODY C...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę