Wieprzowy protest

18 stycznia 2007

Około 200 rolników zgromadziło się przed zakładami mięsnymi w Grąbkowicach. To prawdopodobnie początek zapowiadanych od dłuższego czasu rolniczych protestów.

Rolnicy, którzy pikietują przed zakładem przynieśli transparenty: „Dość oszustwa, chcemy godnie żyć i uczciwie zarabiać”. Demonstrujących pilnują policjanci, ale przedstawiciele kółek rolniczych mówią, że protest jest pokojowy. Zakładu mięsnego nie zamierzają blokować, ale chcą pokazać, że są i że rząd, a przede wszystkim ministerstwo rolnictwa powinno wreszcie poważnie przyjrzeć się ich sytuacji, a ta – co podkreślają – jest fatalna: za żywiec dostają grosze, a obietnica skupu interwencyjnego poprawi sytuację na krótko.

Protestują w Grąbkowie bo ich zdaniem odpowiedzialność za niskie ceny żywca ponoszą przede wszystkim zakłady mięsne i firmy ubojowe, które celowo zaniżają ceny skupu w całym kraju. W przyszłym tygodniu przedstawiciele wszystkich organizacji rolnych z Wielkopolski spotkają się w Poznaniu i zadecydują czy zaostrzyć protesty, ale już w całej Polsce. Jeżeli sytuacja się nie poprawi chcą blokować urzędy wojewódzkie lub „ruszyć na Warszawę”.


POWIĄZANE

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przy cichym zezwoleniu ministra ro...

Będą zmiany we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajn...

Rolnicy związani z OPZZ RI opuścili w środę posiedzenie komisji. Zarzucali resor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę