aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Winniczek zagrożony

9 maja 2005
O 44 tony mniej winniczka trafi w tym roku do koszy zachodniopomorskich zbieraczy. To efekt zmniejszenia przez wojewodę limitu zbioru tego mięczaka na wniosek wojewódzkiego konserwatora przyrody - informuje "Kurier Szczeciński".

Powód? W regionie Zachodniopomorskiem, podobnie jak w innych, zauważono znaczny spadek populacji winniczka. Prawdopodobnie w przyszłym roku w Zachodniopomorskiem nie będzie można w ogóle zbierać ślimaków.

W ostatnich latach przyrodnicy zauważyli, że winniczka jest u nas coraz mniej. Tak wynika chociażby z danych, które przedsiębiorstwa skupowe są zobowiązane dostarczyć konserwatorowi przyrody. Dlatego w tym roku postanowiono zmniejszyć limit zbioru ślimaków o 44 tony.

? Dane, jakie do nas docierają wskazują, że populacja winniczka się zmniejsza, szczególnie na południu województwa. W przyszłym roku chcemy dokładnie sprawdzić, co się dzieje i przeprowadzić szczegółowe badania, które pozwolą na ustalenie dokładnej liczby ślimaków. Z tego powodu nie wykluczamy, że w 2006 roku pozwolenia na zbiory w ogóle nie będą wydawane ? wyjaśnia Maciej Trzeciak, wojewódzki konserwator przyrody w Szczecinie.

W tym roku 25 przedsiębiorstw skupowych musi się zadowolić limitem w wysokości 117 ton. Cena za kilogram ślimaków jest podobna do ubiegłorocznej i wynosi 1 zł. Zbiory winniczka potrwają do końca maja. Ślimaki trafiają później na stoły we Francji, Włoszech i Niemczech. W Polsce cieszą się one znikomym zainteresowaniem. Wartość eksportu polskiego winniczka wynosi ponad 3 miliony euro.

POWIĄZANE

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...

- Zrównoważona produkcja, m.in. mleka i wołowiny, do której dąży Europa, musi uw...

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę